“Jak wypadłem” – pytania kandydatów (cz. III)

W naszym cyklu pytań, których kandydat powinien na rozmowie unikać, kolejny przykład. Tym razem jest to rzucane rekruterowi lub szefowi pytanie „Jak wypadłem” („Jak mi idzie, „Czy zrobiłem dobre wrażenie” i inne wariacje na temat). Takie pytanie w trakcie rozmowy jest jednym z tych, które nigdy nie powinny paść. Dlaczego?

Przede wszystkim, takie pytanie nie wnosi nic do rozmowy, a osobę przeprowadzającą wywiad rekrutacyjny stawia w bardzo niekomfortowej sytuacji. Jest to bowiem tak naprawdę pytanie, na które prowadzący rozmowę nie może odpowiedzieć.

Pytanie „jak wypadłem” zadane przez kandydata świadczyć może również o małej pewności siebie kandydata, co praktycznie nigdy, nie jest plusem.
Innymi słowy – takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, kandydatowi nic nie daje (bo i tak nie ma on pewności czy usłyszał prawdę) a osobę prowadzącą wywiad stawia w niezręcznej sytuacji. Postawienie zaś rozmówcy w niezręcznej sytuacji to strzał w stopę. Nikt nie lubi bowiem jak się go w takiej sytuacji stawia i chcąc nie chcąc, notowania kandydata mogą spaść. Lepiej więc, takiego pytania po prostu nie zadawać…