Jak wcześniej odejść z pracy (przygotowanie do spotkania z szefem)

Długi okres pracy w jednej firmie (powyżej trzech lat), to również – w przypadku umowy na czas nieokreślony – długie, 3 – miesięczne wypowiedzenie. Kiedy chce się zmienić pracę, taki okres wypowiedzenia może mocno szukanie pracy utrudnić (bo znajdując pracę w kwietniu, dla nowego pracodawcy jesteśmy dostępni dopiero od 1 sierpnia). Na szczęście zawsze pozostaje jeszcze porozumienie stron. Jak przekonać szefa, by zgodził się na takie rozwiązanie?

Nie zawsze rozstanie z pracodawcą jest proste. Nawet jeśli mamy naprawdę dobry kontakt i wydaje się nam, że szef pójdzie nam na rękę, to pamiętajmy o tym, że szef przede wszystkim dba o firmę. A co za tym idzie nie może sobie pozwolić by niemalże z dnia na dzień stracić pracownika. Zwłaszcza, jeśli zajmował on kluczowe dla firmy stanowisko. Stąd niekiedy u pracownika z długim okresem wypowiedzenia pojawia się problem w postaci niechęci obecnego pracodawcy do rozwiązania umowy za porozumieniem stron we wcześniejszym terminie. Jeśli zatem zależy ci na tym, by szef skrócił miesięczny, trzymiesięczny lub dłuższy okres wypowiedzenia, dobrze się do rozmowy z szefem przygotuj i zaproponuj mu takie rozwiązanie, które pozwoli mu bezpiecznie dla firmy pójść ci na rękę i jednocześnie sprawi, że nie spalisz za sobą mostów.

Przed spotkaniem z szefem

Zastanów się na jakim etapie jest obecnie Twoja praca:

W jaki sposób możesz przekazać obowiązki?

Przygotuj plan

Przygotuj dwie formy wypowiedzenia

Nie wiesz, na co szef się zgodzi. Zatem przygotuj sobie wypowiedzenie umowy o pracę ze standardowym okresem wypowiedzenia (zwłaszcza jeśli zwalniasz się pod koniec miesiąca i chcesz uniknąć ryzyka tego, że szef nie podpisze wypowiedzenia przed upływem danego miesiąca), oraz rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Nie wpisuj daty na jakiej ci zależy – możesz ją uzupełnić na spotkaniu z szefem, a być może termin ten będziecie negocjować. W zależności od tego, jak potoczą się wasze negocjacje pamiętaj, by gabinet szefa opuścić z podpisanym dokumentem (który jest twoim potwierdzeniem tego, że się z pracy zwolniłeś).

Na spotkaniu z szefem

Termin rozstania się z firmą ustalasz najczęściej wtedy, kiedy informujesz szefa o planowanym odejściu z firmy, zatem przede wszystkim musisz się dobrze z szefem rozstać:

Pamiętaj, że dla Twojego szefa twoje wypowiedzenie może być niespodziewane. Postaraj się jednak przeprowadzić rozmowę do końca (gdyby to ciebie zwalniali, szef nie dałby ci kilku dni na „ochłonięcie”).

Złe pomysły na próbę wywalczenia porozumienia stron (zebrane z rzeczywistych historii):