Jak być charyzmatycznym kandydatem?

Wszyscy ulegamy charyzmie. Z kilku nowo poznanych osób najlepiej wspominamy i najbardziej chcemy spotkać się z tą osobą, która jest charyzmatyczna. Ma w sobie to coś, co przyciąga i sprawia że przebywanie w towarzystwie tej osoby jest interesujące, wartościowe i po prostu przyjemne. Choć większość cech, które definiują osoby charyzmatyczne to cechy osobowościowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco nad sobą popracować i na użytek rozmowy kwalifikacyjnej stać się charyzmatycznym kandydatem – to pozwoli nam przybliżyć się do upragnionego stanowiska.

Jak zostać charyzmatycznym kandydatem?

Morze energii
Osoby charyzmatyczne, to osoby, które mają mnóstwo energii i są w stanie zachęcić innych ludzi do działania i zainspirować ich do pracy. Bądź więc kandydatem z energią – który pewnie wchodzi do gabinetu szefa, nie kuli się w kącie, nie patrzy na własne buty, mówi dość szybko i gestykuluje. (oczywiście gesty trzeba kontrolować, ale nie siedź na rozmowie jak kołek!)

Cele
Charyzmatyczne osoby mają cele życiowe i opracowane metody na ich osiąganie. Nie znaczy to oczywiście, że masz mieć plan na najbliższe 30 lat życia, ale ustal przed rozmową przynajmniej 2-3 cele krótkoterminowe i 2 długoterminowe, aby móc o nich opowiadać. Odpowiedź „jakoś to będzie” czy „zobaczymy co los przyniesie” okraszone westchnieniem nie sprawią że będziesz wyglądał na osobę charyzmatyczną.

Pewność siebie
Rozwijanie pewności siebie to ważny aspekt każdego procesu kariery. Nie chodzi o to byś nie miał w sobie pokory, ale o to być wiedział za co ma cenić Cię Twój szef. Jeśli więc mówisz o swoich zaletach, bądź sam do nich przekonany!

Proaktywność
Osoby charyzmatyczne, to osoby które poza energią i celami są w życiu nastawione na działanie i doświadczanie. Pokaż przyszłemu pracodawcy, że sam potrafisz wyjść z inicjatywą – nawet jeśli dotyczy ona rzeczy poza zawodowych. Może byłeś wolontariuszem, lub organizowałeś zawody w łapaniu motyli? Wszystko co robiłeś poza typowym układem -praca-dom, może świadczyć o Twojej proaktywności.

Myśl pozytywnie
Osoby z charyzmą to osoby które potrafią i lubią się uśmiechać. Czy Ty wolałbyś pracować z ponurą czy uśmiechniętą osobą? Z dwóch osób o podobnych kompetencjach szef zawsze wybierze tą, która jest bardziej pozytywnie nastawiona. To nastawienie możesz też wyrazić przez zadawanie pytań o pracę i Twoje nowe stanowisko. Pamiętaj by pytać umiejętnie – nie „czy w Waszej firmie trzeba często zostawać po godzinach” tylko „zazwyczaj mocno angażuję się w wykonywaną pracę – czy o Państwa pracownicy mają może czas na prywatne życie?”

Na koniec – idąc na rozmowę przyjrzyj się sobie z boku – czy gdybyś był szefem, zatrudniłbyś siebie?

źródło: recruiter.co.uk