Historie z twojego życia zawodowego, które musisz mieć gotowe przed rozmową kwalifikacyjną

rp_wywiad-pytania.jpgWybierasz się na spotkanie rekrutacyjne? Przygotowując się do rozmowy nie zapomnij o historiach z twojego doświadczenia zawodowego, które będziesz mógł wykorzystać na rozmowie. Rekruterzy mocno stawiają na pytania behawioralne czyli takie, które zobrazują sposób w jaki zachowujesz się w pracy i strategie jakie stosujesz. Jeśli przygotujesz kilka historii, możesz mieć pewność, że żadne pytanie cię nie zaskoczy.
Jak opowiadać historie bazujące na twoim doświadczeniu zawodowym?
W pytaniach behawioralnych chodzi o to, by kandydat opisał określone doświadczenie z przeszłości na zadany temat. W ramach tej historii powinien uwzględnić:

Każda z takich historii pokazuje osobom prowadzącym spotkanie :

Z jakimi pytaniami behawioralnymi możesz się spotkać?
Praktycznie zawsze historie o jakie zostaniesz poproszony są związane z typowymi problemami, jakie może napotkać pracownik na danym stanowisku. Osoby rekrutujące chcą wiedzieć w jaki sposób kandydat będzie sobie radził, jak się zachowa w określonej sytuacji (bazując na tym, jak zachował się w przeszłości lub czego się na podstawie określonego zadania nauczył), w jaki sposób wyciąga wnioski oraz jak dużą rzeczywiście miał odpowiedzialność w poprzednich pracach. Bardzo często okazuje się właśnie przy okazji tego typu pytań, że opis obowiązków, jakie kandydat umieścił w CV mocno różni się od tego, co rzeczywiście robił. Przykładowo, kandydat pisze w CV, że opowiadał za organizację bankietu a w rzeczywistości okazuje się, że stał podczas spotkania i trzymał tace z kieliszkami.

W jakim obszarze najczęściej osoby rekrutujące badają historie związane z doświadczeniem kandydata?

Przykład pracy zespołowej
W tym obszarze możesz zostać poproszony o zaprezentowanie sytuacji konfliktowej z członkiem zespołu, historii na temat współpracy z innymi osobami w grupie, projektu prowadzonego wspólnie – najprawdopodobniej takiego, który nie obył się bez przeszkód lub jakiejkolwiek innej sytuacji w której konieczna była komunikacja z osobami na równorzędnych stanowiskach. Jeśli nie masz jeszcze doświadczeń zawodowych (np. jesteś absolwentem) zostaniesz poproszony o opisanie sytuacji z życia studenckiego lub innych doświadczeń – np. związanych z twoim hobby lub wolontariatem w którym uczestniczyłeś.
Co jest ważne w takiej historii? Przede wszystkim rozgraniczenie tego, gdzie zaczynała się i kończyła Twoja odpowiedzialność i na czym zasadzała się współpraca. Dla osób rekrutujących istotne jest również to, jak postrzegasz współprace w zespole – czy jest dla Ciebie łatwa czy trudna, w jakich sytuacjach wolisz pracować samodzielnie a w jakich zespołowo.

Przykład współpracy z przełożonym
Przy okazji takiego pytania możesz zostać poproszony o opisanie zarówno pozytywnego jak i negatywnego doświadczenia z przełożonym – czyli albo sytuacji w której np. miałeś odmienne zdanie, ale udało ci się szefa przekonać do zmiany decyzji albo doświadczeń związanych z pozytywnym doświadczeniem ze strony przełożonego (np. proszę opowiedzieć nam o sytuacji, w której uzyskał Pan wsparcie od przełożonego. Jak do tego doszło i z jakiego powodu potrzebował Pan wsparcia?
Co jest ważne w tej historii? Przede wszystkim sposób budowania relacji z przełożonym. Doświadczony rekruter potrafi na podstawie tej historii ocenić jak zachowujesz się w obliczu autorytetu i jakiej reakcji można spodziewać się z Twojej strony na zachowanie szefa. Dzięki temu jest w stanie ocenić czy będziesz pasował do kultury organizacyjnej firmy.

Przykład własnej inicjatywy, kreatywności, samodzielnego działania
To pytanie może dotyczyć np. twojego największego sukcesu lub historii z twojego doświadczenia z której jesteś szczególnie dumny. Może być też skierowane wprost – byś opisał to, co udało ci się w firmie wdrożyć, lub w wyniku jakiego twojego działania coś się w firmie zmieniło. Opisujesz tu ewentualne prowadzone samodzielnie projekty, wdrożenia, inicjatywy.
To pytanie ma na celu zbadanie tego, czym dla Ciebie jest sukces, czy jesteś osobą proaktywną, czy dążysz do celu i czy jesteś tym typem pracownika, który angażuje się w działanie firmy. Jest to jedno z najważniejszych pytań, jakie pada na spotkaniu rekrutacyjnym.

Przykład realizacji celów
Kolejnym pytaniem behawioralnym, które często pada na spotkaniach rekrutacyjnych jest pytanie o realizację celów. Rekruter pyta o przykład celu i sposób jego osiągnięcia. Ważna jest dla niego również twoja motywacja związana z tym, dlaczego obrałeś sobie taki a nie inny cel.
W tym pytaniu bada się planowanie, upór, plany życiowe i zawodowe, sposób analizy sytuacji oraz adekwatność rzeczywistości do wyobrażeń kandydata.

Przykład związany z podejmowaniem decyzji
Często stosowany na stanowiskach mających w zakresie zadań odpowiedzialność i konieczność w miarę szybkiego reagowania. Osoby rekrutujące chcą zbadać czy kandydat bierze odpowiedzialność, jak radzi sobie w zmieniających się warunkach, czy ma negatywne czy pozytywne nastawienie do problemów i świata i jak analizuje sytuacje przy podejmowaniu decyzji. Ważne być pokazał, że masz łatwość podejmowania decyzji, ale nie robisz tego ad hoc. Do tego pytania wybierz przykład, w którym podjęta przez ciebie decyzja okazała się dobrym rozwiązaniem sytuacji.
Jeśli przygotujesz sobie przed rozmową kwalifikacyjną historie do każdej z podanych powyżej typów pytań, nie zaskoczy cię żadne z nich. Oczywiście przed rozpoczęciem opowieści zastanów się przez chwilę i dopasuj ją do pytania – ważne jednak, byś nie wymyślał historii na poczekaniu – z reguły wtedy nie wypadają one najlepiej i kandydat zamiast dobrze się zaprezentować wykazuje braki kompetencyjne.