Head –hunter – Instrukcja obsługi dla szukających pracy

Nie zawsze firmy szukają pracowników bezpośrednio – niekiedy szukają ich przez agencje pośrednictwa pracy bądź przez head-hunterów. Head-hunter to osoba która żyje z tego, że zna i ma kontakt z odpowiednią ilością ludzi, umie rozpoznać ich kompetencje i polecić do konkretnej pracy. Nawiązanie kontaktów z head-hunterami to jedna z dodatkowych opcji szukania pracy. Head-hunterzy często pracują dla najlepszych firm na rynku. Dlaczego? Bo tylko najlepszych stać na takie usługi.

Kontakt z konkretnym head-hunterem jest zaś nawiązaniem bardziej osobistej relacji niż pozostawienie swojego CV w bazie serwisu czy wysłanie CV do agencji rekrutacyjnej. Mało tego, niektórzy head-hunterzy, ze swoimi kandydatami utrzymują wieloletnie relacje śledząc ich ścieżkę kariery – konkretny kandydat może bowiem nie pasować do aktualnego projektu rekrutacyjnego, ale może być idealny za rok – a wtedy warto mieć do niego namiary.

Jak nawiązać kontakt z head-hunterem?
W czasach dominacji Internetu i serwisów społecznościowych nie ma z tym większego problemu. Wchodzimy na serwis społecznościowy typu Golden Line i wpisując w wyszukiwarkę frazę „head-hunter” otrzymujemy namiary do kilkudziesięciu osób które w ten sposób pracują.
Jeśli nie ma przy nich adresu mailowego, kontaktujemy się z nimi poprzez skrzynkę serwisu społecznościowego.

Kiedy kontaktujemy się z head-hunterem?
Head-hunting to metoda rekrutacji przeznaczona dla firm które poszukują pracowników wysoko wyspecjalizowanych, a więc trudnych do znalezienia na rynku. Head-hunterzy nie poszukują szeregowych pracowników sklepów, barmanów czy pracowników produkcyjnych. Head -hunting realizowany jest na stanowiskach managerskich, kierowniczych bądź w wąskich specjalizacjach. Dlatego jeśli masz 25 lat a w Twoim CV znajduje się jak na razie niewiele, na kontakt z head-hunterem masz jeszcze czas. Jeśli jednak jesteś osobą mającą 5 lat doświadczenia w marketingu usług budowlanych, pracowałeś jako specjalista ds. webusability czy zarządzałeś siecią franczyzową, to jak najbardziej warto byś z head-hunterem nawiązał kontakt.
Kontakt z head-hunterem nie zawsze doprowadzi do znalezienia wymarzonej pracy, jest jednak JEDNĄ Z MOŻLIWOŚCI, którą warto uskutecznić – zwłaszcza że zajmie nam to nie więcej niż 3-4 godziny.

Jak napisać maila do head-huntera?
Błędem jest wysyłanie od razu CV head-hunterowi. Niektórzy z nich mają określone specjalizacje i zajmują się konkretnymi branżami lub obszarami – np. szukają pracowników do działów sprzedaży lub tylko do FMCG.
Najlepiej więc na początek wysłać zapytanie o możliwość nawiązania współpracy. Przykładowy mail może wyglądać tak:

„Witam
Jestem obecnie na etapie poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia. Mam 32 lata, wykształcenie wyższe w zakresie handlu zagranicznego i od 5 lat pracowałem głównie w obszarze sprzedaży na stanowiskach początkowo szeregowych, potem zaś kierowniczych. Znam biegle angielski oraz hiszpański w stopniu podstawowym. Jestem zainteresowany pracą na stanowiskach związanych ze sprzedażą, eksportem oraz zarządzaniem produktem. Zależy mi na pracy w dużych, dających możliwość szkoleń firmach.
Jeśli prowadzi Pan projekty rekrutacyjne w interesujących mnie obszarach, chętnie prześlę Panu swoje szczegółowe CV – być może będę interesującym kandydatem dla Pana klienta.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Kowalski”

Taki mail jest zaledwie zaproszeniem do współpracy – większość head hunterów nie zignoruje go jednak tylko odpisze – często z prośbą o przesłanie CV.

Head hunter odpisał – co dalej
Im więcej informacji prześlemy head hunterowi tym lepiej dla nas. Wysyłamy więc:

Po takim kontakcie, head hunter najczęściej nawiąże z nami kontakt telefoniczny bądź mailowy dopytując o interesujące go informacje.

Aktualizacja informacji dla head-huntera
Większość head-hunterów jest na tyle zajęta że nie aktualizują informacji o swoich kandydatach regularnie, a raczej robią to przy okazji konkretnych projektów rekrutacyjnych. Jeśli jednak:

Pamiętajmy:
Polskie prawo zabrania czerpania korzyści finansowych od osób które poszukują pracy. Jeśli więc osoba przedstawiająca się jako head-hunter oczekuje od was gratyfikacji finansowej w zamian za pomoc w szukaniu pracy to jest zwykłym oszustem nie zaś head-hunterem. Takim osobom nie wolno ufać i nie powinno się im płacić.

Head hunter, zanim poleci Twoją osobę innej firmie ma obowiązek powiadomić Cię o tym, że bierze pod uwagę Twoją kandydaturę w konkretnym procesie rekrutacyjnym i zapytać czy wyrażasz na to zgodę. Jeśli więc otrzymasz telefon od firmy o której w życiu nie słyszałeś, masz prawo skierować sprawę na drogę sądową.