Firma na próbę bez opłat?

Osoba, która ma pomysł na prowadzenie działalności może obecnie skorzystać z ulgi w postaci tzw. małego ZUS – oznacza ona obniżenie przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności składek na ubezpieczenie społeczne oraz zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy. Dzięki temu, początkujący przedsiębiorcy nie są obciążeni wysokimi kosztami prowadzenia działalności. Mimo niższych składek, ponad 400 zł miesięcznie na składki przy rozkręcaniu biznesu, dla wielu są bariera nie do przejścia – dlatego sejm będzie zastanawiał się nad nowelizacją ustawy i wprowadzeniem pełnego zwolnienia ze składek – nie tylko ZUS, ale również z podatku.

Próbne rozpoczęcie działalności gospodarczej ma być związane z nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt zakłada:

Zwolnienie z opłat ZUS miałoby trwać 3 miesiące – po tym czasie przedsiębiorca miałby wejść na preferencyjny ZUS. Projekt jest analizowany po raz kolejny – już raz „firma na próbę” została odrzucona w sejmie. Jak będzie tym razem – zobaczymy.

Jak sądzicie – czy to dobry pomysł? Czy brak opłat przez trzy miesiące zachęciły was do rozpoczęcia działalności?