Dlaczego wielu ofert pracy nie znajdziesz w serwisach pracy

Szukając pracy najczęściej odwiedzamy serwisy pracy publikujące ogłoszenia. Nie zawsze jednak będziemy w stanie znaleźć w nich interesujące nas ogłoszenia. Dlaczego? Bo wiele miejsc pracy w Polsce to mikro i małe przedsiębiorstwa. A te nie ogłaszają się w serwisach pracy.

W Polsce mamy 1783 tys. przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników. Głównie działają one w sektorze handlu, motoryzacji, budownictwa, działalności profesjonalnej i naukowej oraz w przemyśle. W mikroprzedsiębiorstwach pracuje prawie 40% ludzi (dane PARP). Oznacza to, że 4 na 10 pracowników zatrudnionych jest w firmie zatrudniającej do 9 osób. W jaki sposób takie firmy poszukują nowych pracowników?

Małe firmy najczęściej liczą się z kosztami. I nie chodzi tu już o poziom wynagrodzeń (choć ten również jest znacznie niższy niż w dużych firmach), ale również o koszty rekrutacji. Ogłoszenie rekrutacyjne to inwestycja, na którą nie każda firma ma przestrzeń finansową. Serwis pracy Infopraca małym przedsiębiorstwom pomaga dając pewną pulę ogłoszeń bezpłatnych – dlatego w naszym serwisie znajdziecie ogłoszenia rekrutacyjne również z małych firm. Większość jednak serwisów pracy takiej opcji nie udostępnia. Efektem jest więc brak ogłoszeń od mikroprzedsiębiorstw w serwisach pracy.

Gdzie zatem można znaleźć ogłoszenia i dowiedzieć się, że mikrofirma szuka pracowników poza infopracą?