Dlaczego osobie ze zbyt wysokimi kwalifikacjami trudno dostać pracę?

Rynek pracy nadal nie jest komfortowy dla pracowników. Duża podaż pracy w obszarach, w których brak specjalistów, nie zmienia tego faktu, że sporo osób ma trudności ze znalezieniem pracy. W efekcie osoby te często starają się o pracę poniżej swoich kwalifikacji – tu jednak napotykają na mur i stwierdzenie „ma Pan/ Pani za wysokie kwalifikacje”. Dlaczego pracodawcy nie chcą osób, których kompetencje przekraczają wymagania stanowiska?

W teorii osoba o zbyt wysokich kwalifikacjach – jeśli zgodzi się na proponowane warunki pracy – powinna być idealnym kandydatem. Nie dość, że nie trzeba jej uczyć i ma wymagane doświadczenie, to jeszcze ma dodatkowe kompetencje i umiejętności, które mogą się w firmie przydać. Skąd zatem taka niechęć pracodawców do zbyt mocno wykształconych bądź doświadczonych pracowników?

Z zatrudnianiem osób o zbyt wysokich kwalifikacjach wiąże się kilka możliwych problemów, które niepokoją managerów i powodują, że są oni takim pracownikiem mniej zainteresowani. Jakie to problemy?:

Trudno zapobiec takim wizjom u managerów. Warto jednak znać możliwe obawy pracodawców by móc poruszyć (samodzielnie) ten temat na rozmowie kwalifikacyjnej. Rozwianie ich – lub przynajmniej ugłośnienie i pokazanie pracodawcy, że zdajemy sobie sprawę z jego możliwych obaw, może pomóc wygrać rozmowę kwalifikacyjną.