Co czwarty rekruter po 5 minutach wydaje werdykt rekrutacyjny

rp_rekrutacja-komisaj3.jpgStandardowo, rozmowa rekrutacyjna trwa od 20 – 60 minut. Czy rzeczywiście aż tak długie spotkanie jest konieczne? Okazuje się, że wiele osób prowadzących spotkania rekrutacyjne, decyzje o odrzuceniu kandydata wydaje w ciągu pierwszych minut spotkania. Co czwarty po pięciu minutach a niespełna 5% nawet w trakcie pierwszej minuty spotkania.

Co dzieje się podczas pierwszej minuty spotkania? Niewiele – uścisk ręki, prośba o zajęcie miejsca, pierwsze słowa zagajenia. Kandydat najczęściej nie ma szans nawet jeszcze się odezwać lub zdąży wygłosić zdanie lub dwa. Mimo to, 5% osób rekrutujących już w ciągu pierwszej minuty potrafi odrzucić kandydata. Zdecydowanie wiać po tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie!

Z danych firmy Old Dominion, która przeprowadziła badanie dotyczące tego, jak długo trwa proces decyzyjny dotyczący rozmowy kwalifikacyjnej i czy jest podejmowany w jej trakcie czy po zakończeniu wynika, że większość decyzji rekrutacyjnych zajmuje naprawdę mało czasu. Po przeanalizowaniu ponad 600 30 minutowych wywiadów rekrutacyjnych, firma odkryła, że:

Z badania wynika również, że dłuższe wywiady rekrutacyjne – mimo dość szybkich decyzji osób je oceniających są lepsze dla kandydatów ma on bowiem większe szanse na to, by jednak przekonać do siebie rozmówców. Szybsze decyzje podejmują również bardziej doświadczeni i pewni siebie oceniający. Przy okazji okazało się, że największe szanse na zrobienie dobrego wrażenia ma (statystycznie) czwarta rekrutowana danego dnia osoba .