Czego NIGDY nie zakładać na rozmowę kwalifikacyjną

Pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zaważyć o jej efektach. Dlatego ważne jest nie tylko to co mówimy, ale też to jak wyglądamy, czyli nasz strój. Z reguły, kandydaci przychodzą na spotkanie rekrutacyjne w garniturach (lub w przypadku kobiet – w garsonkach). Są jednak takie miejsca pracy, gdzie można ubrać się nieco bardziej nieformalnie. Mimo nieformalnego stroju, o pewne zasady dbać musimy i są takie elementy garderoby, na które nigdy nie powinniśmy sobie pozwalać przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej.

Odzież brudna lub pomięta
Odzież na rozmowę kwalifikacyjną warto przygotować sobie zawczasu. Przeszukiwanie szafy na godzinę przed rozmowę kwalifikacyjną może zaowocować tym, że okaże się iż wszystkie nasze koszule są już nieświeże bądź poplamione. Jeśli na rozmowę kwalifikacyjną musisz jechać do innego miasta i czeka cię długa podróż, lepiej wziąć ze sobą zapasową koszulę, którą możesz założyć nawet w …dworcowej toalecie.

Prześwitujące bluzki
Kobietom zdarza się zakładać na rozmowę kwalifikacyjną cienkie bluzki przez które prześwituje bielizna. Taki strój jest odpowiedni na dyskotekę, nie zaś na spotkanie o pracę. Przygotowując strój sprawdź też, czy spod bluzki nie wystają ci ramiączka od stanika – nawet silikonowe. W takim stroju możesz nie zostać potraktowana poważnie.

Okulary słoneczne i ciężka biżuteria
Okulary słoneczne, nawet założone na czubek głowy sprawiają wrażenie nonszalancji – a to nie spodoba się każdemu rekruterowi. Ciężką biżuterię również lepiej zostawić w domu. Jeśli masz kolczyki na twarzy i w jej okolicach, to nie ściągaj ich, jeśli zamierzasz w przyszłości nosić je do pracy – twój pracodawca mocno się zdziwi i może być niemile zaskoczony, jeśli zatrudnił pozbawioną ozdób twarzy osobę, a na pierwszy dzień pracy przyjdzie pracownik z kolczykiem w brwiach, brodzie i w nosie.

Krawat do koszuli z krótkim rękawem
Nawet kiedy jest bardzo gorąco, załóż pod krawat koszulę z długim rękawem. Krótki rękaw w połączeniu z krawatem to nieformalny strój, który na domiar złego sugeruje, że potencjalny pracownik nie zna się na biznesowym savoir vivre.

Sandały
Niezależnie od tego jak jest ciepło – sandały na męskich nogach na rozmowie są niedopuszczalne. Kobiety mogą założyć lżejsze buty, pod warunkiem, że nie będą to sandały sportowe.

Mini
Spódnica na rozmowę kwalifikacyjną powinna mieć minimalną długość tuż przed kolano. Jeśli założysz krótszą, twój pracodawca może pomyśleć, że pragniesz otrzymać pracę dzięki innym atutom niż osobowość i umiejętności.