Usuwanie znajomych na FB może zmniejszyć Twoje szanse na pracę

Pamiętacie słynną promocję Burger King’a, który za każdych 5 usuniętych z Facebook przyjaciół pozwalał za darmo zjeść w restauracji posiłek? Wtedy wiele osób pozbyło się ze swojej listy kontaktów często dość przypadkowych znajomości. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to dobry pomysł. Kiedy masz więcej znajomych, masz większe szanse na to, że ktoś z nich pomoże Ci w znalezieniu pracy. Oczywiście przynajmniej w teorii.

Networking to obecnie jedno z najsilniejszych narzędzi w szukaniu pracy. Kontakty pozwalają nam nie tylko dowiedzieć się o tym, że określona firma prowadzi rekrutację, ale również pomagają tą pracę otrzymać – ktoś może nas bowiem do pracy polecić. Problem z sieciami społecznościowymi jest taki, że tak naprawdę nie wiemy, kto z naszych znajomych – nawet dalekich – może odpowiedzieć na nasz apel o poszukiwaniu pracy lub znać kogoś, kto zna kogoś, kto szuka zleceniobiorcy. Zatem być może usuwać osób z kontaktów – nawet jeśli utrzymujemy z nimi kontakt sporadycznie bądź nie widzieliśmy ich od podstawówki – nie warto.

Na pewno warto jednak, o kontakty dbać – co jakiś czas przesłać pozdrowienia, złożyć życzenia urodzinowe (i nieco się przy tym wysilić, a nie tylko pisać „100 lat”) – wtedy nawet taka dawno nie widziana osoba kojarzy nas i może zapamiętać. Warto – budując networking poprzez socialmedia – komunikować innym również to, czym się zajmujemy. Jeśli nigdy nie powiemy, że np. zajmujemy się projektowaniem wnętrz, to żaden z naszych znajomych nie wpadnie na to, by nas polecić, jeśli jego znajomy będzie szukać kogoś o naszej profesji.

A jak wy uważacie – czy FB to dobre miejsce na szukanie pracy?