Jak starać się o pracę, kiedy nie masz pojęcia, co chcesz robić?

Czas zacząć karierę zawodową, a Ty nie masz pojęcia, co chcesz robić w życiu i w którym kierunku podążać? Jak wówczas szukać pracy? 

Zastanów się, co lubisz robić poza pracą

Twoje hobby, zainteresowania, a nawet to, co po prostu lubisz robić, kiedy masz wolny czas, mogą stanowić dla Ciebie wskazówkę. Przykładowo, jeśli w wolnym czasie najchętniej spotykasz się z innymi i  stale szukasz okazji do kontaktu, szukaj pracy, którą wykonuje się w zespole bądź w kontakcie z ludźmi (np. sprzedawca). Jeśli Twoje hobby bardziej skupia się na samodzielnym robieniu czegoś – szukaj pracy, w której nie ma rywalizacji.

Próbuj różnych opcji

Zanim zdecydujesz się na ostateczny wybór kariery, wypróbuj kilka różnych prac. Teraz dość łatwo jest o pracę nawet bez doświadczenia, zatem spróbuj kilku zawodów i – o ile to możliwe – zobacz jak się pracuje w dużej i małej firmie.

Poproś przyjaciół o ocenę Twoich mocnych stron

Poproś, by Twoi znajomi powiedzieli Ci, za co Cię lubią i co w Tobie cenią – dzięki temu możesz dowiedzieć się, w czym jesteś dobry. Możesz też o to zapytać nauczycieli bądź zgłosić się do doradcy zawodowego, który pomoże Ci określić mocne strony.