Senność i alkohol sprzyjają kreatywności

Dziwiło cię kiedyś dlaczego artyści i osoby uważane za kreatywne często okazują się osobami, które chętnie nadużywają alkoholu? Naukowcy znaleźli odpowiedź – alkohol rzeczywiście pobudza kreatywność. Podobnie jak bycie sennym. Czy w związku z tym w pracy osób kreatywnych przydałaby się bania codziennie z rana?

Kiedy zastanawiamy się nad tym jak rozwiązać jakiś problem, nasz mózg zaczyna filtrować informację, pozwalając dotrzeć do naszej świadomości tym istotnym, a te mniej istotne lub mniej związane z tematem są wycofywane (w przeciwnym razie bylibyśmy bombardowani bilionami bitów wiedzy). Oczywiście, kiedy rozwiązujemy standardowy problem, to dobrze, ale kiedy musimy myśleć niestandardowo to już nie najlepiej – brak sfokusowania na najważniejszych elementach rozwiązania zadania mógłby nam wtedy pomoc.

A jak się pozbyć nadmiaru koncentracji, skoro nasz mózg robi to niejako poza naszą świadomością?

Nasz mózg bywa rozkojarzony albo w sytuacji, kiedy zaburzymy mu funkcjonowanie np. alkoholem (i niektórymi środkami farmakologicznymi – z tym jednak lepiej nie eksperymentować).Trudności ze skupieniem ma również w okresie zmęczenia np. kiedy jesteśmy senni. Zatem jeśli mamy do wykonania kreatywną pracę to pomysł by w celu jego rozwiązania przejść się w piątek z zespołem do pubu wydaje się nie najgorszy.