Nadmiar pracy wcale nie taki zły dla rodziny

Uważa się, że nadmiar pracy rozluźnia relacje między partnerami i generalnie szkodzi związkowi. Coraz większą wagę przywiązujemy do tzw. work – life balance, czyli zrównoważenia pracy zawodowej z czasem prywatnym poświęcanym rodzinie i naszym hobby. Jak się jednak okazuje, czasem nadgodziny i spora ilość pracy może być dla związku korzystna. Oczywiście, jeśli zaistnieją odpowiednie ku temu okoliczności. Jakie?

W The Journal of Family Psychology pojawił się nie dawno artykuł opisujący wyniki badań psychologów z Los Angeles, którzy badając 169 świeżo upieczonych par małżeńskich przez 4 pierwsze lata związku odkryli, że nie zawsze nadmiar pracy jest dla związku destrukcyjny. Zależy to od tego, czy w związku są dzieci i kto się w związku przepracowuje.

Tradycyjny układ – czyli harujący ojciec i pracująca w mniejszym wymiarze godzin matka nie są korzystne. Pojawiają się konflikty, a mąż tym bardziej ucieka do pracy zawodowej. Taki układ rozwojowi związku nie służy.

Jeśli jednak to żona pracuje więcej, to związek staje się szczęśliwszy. Psychologowie uważają, że to dlatego iż w takim układzie, mąż musi się nieco bardziej zaangażować w opiekę nad dziećmi by odciążyć żonę. Dzieci są zadowolone a żona widzi w mężu partnera. Badania wykazują też, że mężowie pomagający żonom w obowiązkach domowych częściej uprawiają z żonami seks – co również wpływa pozytywnie na relacje między partnerami (czyżby żony w ten sposób nagradzały mężów za umyte naczynia?)

Spore zaangażowanie w pracę wyzwala w partnerach energię i witalność, która napędza związek do działania również poza pracą (oczywiście tylko wtedy, kiedy oboje swoją pracę wykonują z zadowoleniem). Prawdopodobnie chodzi tu o to, że małżonkowie mając mniej czasu dla siebie, a jednocześnie sporo energii w związku z dużym zaangażowaniem w pracę, chcą swój wspólny czas wykorzystać „na maksa” – dlatego robią razem wiele rzeczy, zamiast spędzać czas przed telewizorem, a te wspólne aktywności spajają związek.

Jeśli obie osoby w związku lubią swoją pracę, to związek ten jest szczęśliwszy niż związek osób niezadowolonych ze swojej pracy,  nawet wtedy, kiedy oboje pracują w nadgodzinach.

A jak u was praca wpływa na wasz związek?