Zdjęcie z pracy na Facebooku – wrzucić czy nie?

Zdarza Ci się zamieszczać informacje z pracy na Facebooku? Chętnie „lajkujesz” i udostępniasz firmowe posty na swoim profilu? A może wprost odwrotnie, za upublicznianie spotkałyby Cię wielkie nieprzyjemności? Sprawdź czy  Twoja firma w regulaminie poinformowała pracowników o swoim oficjalnym stanowisku w sprawie social media, a jeśli tego nie zrobiła – dopytaj pracownika działu HR, jakie jest jej stanowisko.

Social media są obecne w naszym życiu (życiu nawet tych, którzy ich nie cierpią). I są też obecne w życiu większości firm. Jakie stanowisko wobec pracowników i ich udziału w social media może mieć firma?

Całkowity zakaz publikacji informacji z firmy

Taka sytuacja panuje w firmach, które bronią swojej prywatności przed konkurencją. W środowisku wysokiej konkurencji i ryzyka utraty przewagi poprzez wyciek danych niewinne zdjęcie z firmy zamieszczone przez pracownika może spowodować poważne kłopoty dla firmy (bo pracownik nie zauważy np. co widać w tle fotografii). Firmy często też zakazują publikacji, jeśli obawiają się, że pracownicy mogliby nie być do końca pochlebni bądź ich poglądy mogłyby budzić nadmierne kontrowersje.

Nakaz publikacji informacji z firmy – Employee Advocacy

Na drugim biegunie  mamy sytuację, kiedy firma oczekuje od pracowników, że będą nie tylko zgadzać się, by na Facebooku pojawiały się zdjęcia z ich twarzami (np. z biura, imprezy firmowej, itp.), ale również chce, by pracownicy „lajkowali” firmowe posty, udostępniali je na swoich profilach, spontanicznie sami publikowali informacje. Zdarzają się przypadki, w których pracownicy dostają za to dodatkowe wynagrodzenie.

Tymczasowa obojętność w social media

Dotyczy to sytuacji, w której firma nie ma wprawdzie ani zastrzeżeń do tego, że pracownicy dzielą się informacjami o firmie, ani nie oczekuje, że będą to robić. Pozornie jest obojętna. Pozornie dlatego, że każda firma zareaguje, jeśli jej pracownik narazi jej wizerunek na szwank. A stanie się tak wtedy, kiedy nieopatrznie napiszesz coś negatywnego na swoim profilu bądź zamieścisz zdjęcia, które rujnują wizerunek firmie (np. podzielisz się frustracją, że w toaletach jest brudno).

W dzisiejszych czasach warto dopytać o podejście do social media nawet już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś przeciwnikiem Facebooka.

Tagi: