Depresja pracowników – rzadko rozpoznawana

depresjaSzacuje się, że na świecie ponad 350 mln osób cierpi na depresję. W Polsce (w zależności od statystyk) dotyka ona 15% ludzi. Pomijając już negatywny wpływ tego zaburzenia na całościowe życie, ma ona również ogromny wpływ na pracę zawodową – jej jakość, zadowolenie z wykonywanych zadań i efektywność. Niestety, ponad połowa pracowników dotkniętych depresją, nie widzi powodów do leczenia.
Z badań wykonanych przez Centre for Addiction and Mental Health (CAMH) w Toronto wynika, że aż 52,8% osób, które odczuwają symptomy zaburzeń depresyjnych nie rozpoznaje ich u siebie I nie widzi możliwości leczenia swoich problemów. Dla pracodawców to spore wyzwanie, bo jak wynika z badań, gdyby wszystkie osoby w firmie, które cierpią na depresję otrzymały odpowiednie leczenie, można byłoby zredukować straty związane z niską produktywnością o 1/3.
Wdrożenie odpowiednich procedur w firmach, które pozwoliłyby pracodawcom pomagać pracownikom cierpiącym na depresję są trudne, gdyż wiążą się z takimi problemamy jak stygmatyzacja pracowników, brak wiary w skuteczność leczenia i poprawy swojej sytuacji oraz strach przed ujawnieniem problemów psychologicznych.
Pracownicy na całym świecie są zatem pozostawiani sami sobie.