7 słów, które powinieneś wykreślić z CV

Czytając ogłoszenia rekrutacyjne złościmy się na to, że większość firm wypisuje identyczne, niekonkretne „zachęcacze” do pracy, w które nie wierzy żaden kandydat. „Dynamiczne środowisko pracy”, „możliwości rozwoju” i „praca w przyjaznym zespole” przejadła się każdemu, kto szukał kiedykolwiek pracy. A czy zastanawialiście się nad tym, że takie same puste slogany stosujecie w CV? I tak samo reagują na nie osoby rekrutujące – znudzeniem i ziewaniem lub złością.

Jest kilka słów opisujących naszą „wspaniałość” jako potencjalnego kandydata, które są wykorzystywane niemalże przez wszystkich kandydatów w ich CV. Oczywiście, w znakomitej większości, słowa te nie są poparte żadnym przykładem. Jest to po prostu wypisanie przez kandydata kilku stwierdzeń (zapewnień), w które nie wierzy żaden rekruter. Dlaczego? Bo widział to już setki razy i z reguły ten „kreatywny, dynamiczny i elastyczny” kandydat okazywał się zestresowanym „robocikiem” bez polotu i pomysłowości.

Jakie określenia są zdecydowanie nadużywane przez kandydatów (i znajdziemy je w co drugim CV?)

  1. kreatywność (bodajże najczęściej używana. W przypadku osób młodych znajdziemy ją w 95% CV)
  2. umiejętność pracy zespołowej (szczególnie bawi wtedy, kiedy wpisują ją osoby bez doświadczenia zawodowego)
  3. dynamizm w działaniu (bo samo oddychanie już wystarczy by być dynamicznym)
  4. zorientowanie na wyniki (wprawdzie większość kandydatów nie potrafi tego wyjaśnić, ale upierają się, że to odczuwają)
  5. przedsiębiorczość (do wybaczenia u osób, które choć raz w życiu próbowały same z siebie coś zarobić – nawet jeśli było to zbierane i sprzedaż leśnych jagód)
  6. szybkość nauki (podkreślana nawet u osób, które studiowały po 8 lat)
  7. odporność na stres (ciekawa w zestawieniu z kandydatem, który mało ze stresu na rozmowie kwalifikacyjnej nie mdleje)

Chcesz przyciągnąć uwagę i sprawić by twój opis coś znaczył (i przekonał rekrutera)? Wyrzuć wszystkie te określenia z CV – zastąp je innymi słowami bądź na przykładzie pokaż, na co cię stać.