10 najczęstszych powodów, dla których po wysłaniu CV nie ma odzewu

Wysyłasz CV i wysyłasz, a telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną jak nie było tak nie ma? Powodów może być kilka – przyjrzyjmy się najczęstszym powodom, dla których osoba, która wysłała CV nie ma odzewu na swoją aplikację – być może któryś z nich (lub kilka) dotyczy właśnie ciebie?

1.Wysyłasz CV na za wysokie stanowiska

Częsty problem wśród ludzi, którzy nie zadają sobie trudu czytania ogłoszenia rekrutacyjnego. Nie zauważają, że nie spełniają części lub większości wymagań. Przy stanowiskach na które pojawia się wiele zgłoszeń i przynajmniej część spełnia kryteria, osoby które mają za małe kompetencje są po prostu ignorowane i nikt do nich nie dzwoni.

2.Wysyłasz CV na za niskie stanowiska

Odwrotnie – jeśli wysyłasz CV na stanowiska, które mają za niskie wymagania w stosunku do tego, co do tej pory robiłeś w życiu, może okazać się, że firmy nie dzwonią, bo obawiają się, że praca którą oferują za szybko cię znudzi i rozczaruje. Do tego dochodzi jeszcze fakt tego, iż możesz mieć za wysokie wymagania finansowe. W efekcie, firma raczej unikać będzie ryzyka zapraszania takiego kandydata na rozmowę kwalifikacyjną – zrobi to tylko wtedy, gdy brak będzie mniej „zaawansowanych” kandydatów.

3.Podałeś zły numer telefonu

Banalny problem, ale nadal się powtarza – niekiedy chodzi o numer nieaktualny, a niekiedy o to, że CV zgubiliśmy jedną cyferkę. W takiej sytuacji może okazać się, że ktoś napisze do nas maila z prośbą o podanie numeru telefonu, ale przy dużej konkurencji na stanowisku, lub w miejscach gdzie stawia się na profesjonalizm i dokładność, telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną nie będzie.

4.Twoje CV nie da się otworzyć lub jest bardzo źle sformatowane

Raz na czas zdarza się, że kandydat przesyła CV w formacie, którego nie da się otworzyć (lub po jego otwarciu oczom rekrutera ukazuje się pusty dokument.) Dlatego zawsze przed wysłaniem sprawdź CV czy na pewno jest to ten dokument, który chcesz załączyć

Na część stanowisk – np. sekretarskich (oraz tych związanych z przygotowywaniem dokumentów) ważnym elementem umiejętności kandydata jest odpowiednie formatowanie dokumentów – używanie akapitów, nagłówków, czcionek, równe numerowanie itd. Są managerowie, któzy na punkcie formatowania są niemalże uczuleni i zauważają najmniejsze nawet błędy – takie osoby,jeśli widzą źle przygotowane CV (nierówne odstępy, różne czcionki, nieczytelny krój pisma itd.) odrzucają CV od razu.

5.Rekrutacja jest ściemą

Czyli de facto nie ma żadnego stanowiska, na które jest zapotrzebowanie – firma (najczęściej rekrutacyjna) chce jedynie sprawdzić rynek, lub przygotowuje się do pozyskania klienta i chce sprawdzić jakie realnie ma szanse na to, by spełnić jego oczekiwania. Na tego typu ogłoszenia nie ma odzewu – na szczęście nie stanowią one większości ogłoszeń rekrutacyjnych.

Nie wiadomo jakie masz doświadczenie

CV jest tak napisane, że bardzo trudno się zorientować jakie doświadczenie ma kandydat – np. nie uwzględnił nigdzie nazwy stanowiska bądź nie podał nigdzie nazwy firmy (co sugeruje, że żadnego doświadczenia tak naprawdę nie posiada.). Wielu menedżerom nie będzie się chciało poświęcać czasu na to, by o to telefonicznie kandydata dopytać. I w efekcie na CV brak odzewu.

7.Nie masz żadnych słów kluczowych

Niekiedy w dużych korporacjach za selekcję CV odpowiada program – to on skanuje CV i wyłapuje słowa kluczowe. Jeśli nie uwzględnisz ich w swoim CV może okazać się, że Twoje CV przepadnie.

8. CV jest za bardzo kreatywne

Kolorowe CV z wykorzystaniem infografiki i słupkowej prezentacji doświadczenia – wszystko fajnie, ale czy takie CV jest czytelne? Podobnie sprawa może wyglądać z aplikacjami robionymi tak, by były „zabawne i kreatywne” – niekiedy kandydaci przesadzają – umieszczając np. w CV zdjęcie w pidżamie.

9. Negatywna informacja w social media

Osoba rekrutująca po wpisaniu Twojego imienia i nazwiska w Google widzi kompromitujące zdjęcia lub opinie, które wygłosiłeś i które są wysoce niepoprawne politycznie? To może również owocować odrzuceniem kandydatury. Wprawdzie większość osób zajmujących się rekrutacją wnikliwie social media nie bada, ale zawsze takie ryzyko „bycia sprawdzonym”istnieje.

10. Nie wykonałeś „zadania”.

Z racji tego, że kandydaci piszą sztampowe Listy Motywacyjne, coraz więcej firm odchodzi od konieczności ich przesłania – zamiast tego wymagają niekiedy odpowiedzi na kilka pytań, załączenia określonego certyfikatu lub podania np. numeru referencyjnego. Kandydaci ignorujące te wymagania bywają odrzucani. Dlaczego? Bo oznacza to, że kandydat nie zapoznał się dokładnie z ogłoszeniem (lub zapoznał i ma gdzieś wymagania firmy) – a takich pracowników (nieuważnych bądź nie zmotywowanych) – firmy nie chcą.

Na Twoje CV spływa za mało odpowiedzi? Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z powyższych błędów.