Co zrobić ze sobą kiedy jest się za wcześnie przed spotkaniem rekrutacyjnym?

Nie chciałeś się spóźnić na spotkanie kwalifikacyjne, ale nie wiedziałeś dokładnie ile zajmie Ci podróż i czy bez problemu znajdziesz odpowiedni budynek? W efekcie do wyznaczonego terminu spotkania zostało Ci jeszcze 20 minut? I co teraz? Może wejdę i poczekam w środku…STOP! O tym, że przychodzenie na 15-30 minut przed czasem spotkania, nie jest korzystnie widziane pisałam jakiś czas temu. Jeśli jesteś, to trudno – musisz poczekać na zewnątrz.

Co możesz ze sobą w tym czasie zrobić?

1. Sprawdź strój – zwróć uwagę na buty (czy nie przykleiło się do nich błoto i wyglądają na czyste), zwróć uwagę na fryzurę, zjedz tic-taca aby mieć świeży oddech, wypluj gumę do żucia.

2. Rozejrzyj się po otoczeniu firmy – drobne elementy mogą przydać się na rozmowie. Zwróć uwagę na jakość budynków, samochody na parkingu, to czy osoby wychodzące z biura są uśmiechnięte czy może wyraźnie spięte – takie informacje dadzą Ci pewien obraz tego jak pracuje się w miejscu z którym chcesz się związać. Nawet to, że na przed firmą stoją trzy ciężarówki z firmy X może się przydać, kiedy w trakcie rozmowy powiesz „zauważyłem na parkingu trzy samochody firmy X, jak rozumiem, firma ta jest Państwa dystrybutorem?” (nawet jak nie trafisz, masz punkt za spostrzegawczość).

3. Jeśli jest zima, nie czekaj na zewnątrz – wejdź do sklepu bądź samochodu. Jeśli przyjdziesz na rozmowę zsiniały z zimna i przez połowę czasu będziesz szczękał zębami nie sprawisz dobrego wrażenia.

4. Pozbądź się napięcia
Postaraj się wykorzystać dodatkowy czas na redukcję napięcia i stresu. Weź kilka głębokich oddechów, wyobraź sobie że za kilka minut już będzie po wszystkim, czy też uświadom sobie że nic takiego się nie stanie jeśli tej pracy nie otrzymasz – zrób wszystko co możesz, aby mniej się denerwować. To właśnie stres jest najczęściej powodem tego, że słabo wypadamy na rozmowie.

5. Rozgrzej dłonie– Jeśli Twoje dłonie są zimne, rozgrzej je pocierając o siebie – tak, aby uścisk Twojej ręki był przyjemny. Jeśli Twoje dłonie się spociły, wytrzyj je i postaraj pozbyć się wrażenia lepkości. Uścisk dłoni to bardzo ważny element pierwszego wrażenia.

fot.:Konrad Mostert/SXC