Co uścisk dłoni mówi o Tobie?

Kiedy przychodzimy na rozmowę kwalifikacyjną, pierwszym elementem naszego poznania się z przyszłym pracodawcą jest uścisk dłoni. Od momentu, w którym pojawiamy się w drzwiach biura rozpoczyna się tworzenie naszego wrażenia na potencjalnym pracodawcy i uścisk dłoni, jest jednym z bardzo ważnych elementów pierwszego wrażenia, które jest na tyle silne, że może albo dodać nam punktów na rozmowie, albo sprawić, że już od wejścia pracodawca będzie powątpiewał w to, że nadajemy się do jego zespołu. W jaki sposób podajesz rękę i co to mówi o Tobie?

Doktor psychologii William Chaplin przeprowadził w 2012 roku eksperyment związany z odczytywaniem cech osobowości i nastroju z uścisku ręki. 112 osób (a w zasadzie ich uściski dłoni) były przez 4 miesiące poddawanych ocenie przez 4 wyedukowanych ekspertów. Na podstawie eksperymentu ustalono, że sposób w jaki podajemy ręce jest w miarę stały (niezależny od emocji) i koresponduje z naszymi cechami.

O czym zatem świadczy uścisk dłoni?

Mocny uścisk dłoni świadczy o dużym poziomie energii, otwartości na nowe doświadczenia i braku nieśmiałości. Co ciekawe odkryto, że między kobietami a mężczyznami występują różnice w sposobie podawania dłoni i cechami, z jakimi sposób ten się łączy. Okazuje się, że mocny uścisk u kobiety wiąże się z większym potencjałem intelektualnym i otwartością niż u kobiety która podaje „zimną rybę”, ale u mężczyzn analogia nie jest identyczna. Mężczyźni bardziej otwarci i ciekawi świata podawali rękę lżej niż mężczyźni o mniejszej otwartości. W efekcie robili też gorsze pierwsze wrażenie.

Inne badania nad mową ciała podkreślają, że słaby uściski miękka dłoń podczas jej podawania są odbierane jako przejaw niepewności, nieśmiałości, braku zainteresowania. Z kolei uścisk bardzo mocny, taki, że niemal wyłamuje nam palce, jest charakterystyczny dla osób gwałtownych, skłonnych do wahań nastrojów, ale uczciwych i szczerych. Te osoby często też mocno prą do celu, który sobie założą. Jeśli ktoś podaje ci same palce do uściśnięcia, to może to oznaczać że jest niepewny i zalękniony, ale również, że ma coś do ukrycia – taki uścisk zazwyczaj prezentują osoby zamknięte w sobie, introwertyczne, spokojne i niełatwo nawiązujące kontakty.

Jak zatem podawać dłoń? Energicznie i pewnie – to pierwszy klucz do tworzenia pozytywnego, pierwszego wrażenia.

Ważny jest nie tylko sam uścisk, ale również to jak ułożona jest nasza dłoń względem drugiej, ściskanej dłoni. Jeśli mamy tendencje do podawania dłoni w ten sposób, że grzbiet naszej dłoni znajduje się nad dłonią, którą ściskamy (czyli ręka jest delikatnie przekręcona w nadgarstku do wewnątrz) to sygnalizuje to naszemu rozmówcy, że jesteśmy osobami dominującymi, które chcą przejąć kontrolę nad spotkaniem (to dobry uścisk jeśli idziesz na negocjację, ale nie najlepszy, kiedy masz spotkać się ze swoim potencjalnym pracodawcą).

Jeśli dłoń podajesz odwrotnie, grzbietem ku dołowi, przekręcając nadgarstek na zewnątrz, to oznacza to,że sam oddajesz kontrolę nad spotkaniem i sytuacją drugiej osobie. Taki gest oznacza uległość. Uważaj na to, bo nie każdy szef oczekuje od pracownika tego, że ten będzie potulnym barankiem.

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób podajesz dłoń. Zapytaj najbliższe osoby, by powiedziały ci, na co zwracają największą uwagę podczas przywitania z Tobą. Mimo iż sposób podawania dłoni odzwierciedla niektóre aspekty naszej osobowości, jak wykazał eksperyment Chaplina, można nauczyć się prawidłowego i tworzącego dobre pierwsze wrażenie uścisku.