Chcesz zrobić dobre wrażenie? Bądź ekspresyjny

rp_przywitanie.jpgCzy kiedy o czymś opowiadasz to zdarza ci się pomagać sobie rękoma? Czy twoja twarz jest plastyczna  często „robisz miny” czy raczej zazwyczaj masz taki sam wyraz twarzy? Jeśli jesteś ekspresyjny podczas mówienia – to świetnie. Jeśli nie, to postaraj się dodać sobie nieco więcej energii i żywiołowości podczas opowiadania czegoś lub odpowiadania na pytania. Dlaczego? Bo osoby ekspresyjne robią lepsze pierwsze wrażenie i są bardziej lubiane.

Dlaczego kandydat, który opowiadając o tym, co robił w poprzedniej pracy macha rękoma i wierci się na krześle będzie oceniony wyżej niż ten, który opowie o tym samym ale ze stoickim spokojem i rękoma złożonymi na kolanach? Bo bardziej ufamy osobom ekspresyjnym. Wydaje się nam (podświadomie), że łatwiej nam ich odczytać i zrozumieć jacy są. A z osobami, które maja ubogą mimikę i są mało ekspresyjne mamy problem – nie wiemy o nich nic, a ich powściągliwe zachowanie nie pozwala nam wyciągnąć żadnych wniosków.

Psychologowie zauważyli nawet, że lepsze wrażenie zrobi na nas osoba, która otwarcie i ekspresyjnie prezentuje swoje zirytowanie niż osoba spokojna, po której nie widać emocji.

Jeśli zatem chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej, przełam się i spróbuj dodać swojemu zachowaniu nieco energii i pełniej wyrażać – również mową ciała i tonem głosu – swoje emocje (lub nawet udawać te emocje). Dzięki temu, zrobisz na rozmówcy lepsze wrażenie, a to jeden z głównych przesłanek do tego by zaproszono cię na kolejną rozmowę lub do podjęcia pracy.