Chcesz zmienić karierę? Poszukaj kogoś, kto cię poleci!

rp_zmiana-kriery.jpgW życiu wielu z nas przychodzi taki moment, kiedy orientujemy się, że chcielibyśmy robić coś innego niż to jak zarabiamy na życie. Zmiana kariery, kiedy mamy za sobą już kilka czy kilkanaście lat doświadczenia zawodowego nie jest prosta – pracodawcy z reguły będą woleć osoby, posiadające już praktykę w określonej branży lub zawodzie. Z drugiej strony, znamy wiele przypadków udanych zmian kariery. Jak najłatwiej o zmianę?

Okazuje się, że wysyłanie CV na stanowiska, na których nie mamy doświadczenia i które nie są zbieżne z tym, w czym mamy już wprawę raczej nie przynosi owoców. CV są po prostu odrzucane. Możemy jednak zastosować inną technikę. Otóż obecnie, bardzo duże znaczenie dla pracodawców mają kompetencje miękkie – doświadczenie w pracy zespołowej, negocjacjach, inicjatywa i zaangażowanie. Dobrym sposobem jest zatem znalezienie kogoś, kto te cechy w nas ceni i uważa, że je posiadamy a następnie poproszenie tej osoby o polecenie.

Pracodawca będzie bardziej skłonny zaufać osobie, którą zna i którą ceni. Jeśli zatem jego znajomy poleca mu pracownika, który mimo iż nie ma jeszcze w pełni rozbudowanego doświadczenia, według tej osoby jest sobie w stanie poradzić, bo ma cechy, które do efektywnego wykonywania zawodu są potrzebne, to będzie bardziej skłonny z taką osobą się spotkać (zgodnie z zasadą, że dobrzy ludzie, znają dobrych ludzi).

Warto zatem mówić swoim znajomym o planach zawodowych i prosić o pomoc – nic nie tracimy. W najgorszym wypadku, po prostu nic nie załatwimy, a zyskać możemy wiele.

Przy zmianie kariery warto też rozważyć takie zawody, które pozostają w pewnej zależności, z tym co do tej pory robiliśmy i w ten sposób małymi kroczkami zbliżać się do upragnionego stanowiska. Przykładowo, jeśli do tej pory byłeś sprzedawcą, a marzy ci się kariera programisty, to poza tym, że we własnym zakresie musisz uczyć się kodowania, możesz poszukać pracy jako osoba zajmująca się sprzedażą oprogramowania – stąd będzie ci bliżej do tego, by poszerzać kompetencje i móc w końcu przerzucić się na pisanie kodu niż po prostu wysyłając CV do firm IT z wizją otrzymania pracy jako developer.