Chcesz wydać się bardziej inteligentny? Załóż okulary na spotkanie rekrutacyjne

Czy okulary mogą być prostą techniką manipulacji, która sprawi, że Twoje notowania podczas spotkania rekrutacyjnego wzrosną? 43% ludzi ocenia osoby noszące okulary za bardziej inteligentne. Co trzeci człowiek uważa okularnika za większego profesjonalistę. A za to wszystko znów winne są stereotypy

Z badań statystycznych na które powołuje się Cary Cooper – badacz z Uniwersytetu Lancaster wynika, że kandydaci do pracy którzy noszą okulary mają większe szanse na zatrudnienie w zawodach w których ceni się wysoki poziom kompetencji i inteligencji – wszystko dlatego, że opieramy się na stereotypie, który mówi o tym, że okularnik jest mądrzejszy niż osoba nienosząca okularów (zakładamy bowiem podświadomie, że wada wzroku powstała w wyniku przeciążania go czytaniem – niestety to, że wzrok można stracić siedząc godzinami przed monitorem i grając w gry komputerowe, nie przychodzi nam do głowy).

Przy okazji sprawdzania tego, czy okulary mogą poprawić nasze notowania u potencjalnego szefa zapytano również kandydatów do pracy, czy zgodziliby się na przyjście na spotkanie rekrutacyjne w okularach (o niekorekcyjnych szkłach), gdyby dzięki temu mogli sprawić wrażenie osoby bardziej kompetentnej. 40% założyłoby okulary bez wahania.

Cary Cooper wysnuł przy okazji badań jeszcze jedną tezę- otóż to, że osoby w okularach postrzegane są jako bardziej inteligentne może wynikać też z tego, że świadomość istnienia takiego stereotypu sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie i dlatego lepiej wypadamy na spotkaniu. Ta teza wydaje się jednak dość karkołomna – mogłaby zadziałać tylko wtedy, gdyby okulary zakładane były „od wielkiego dzwonu” – przy codziennym ich użytkowaniu, trudno oczekiwać nagłego wzrostu pewności siebie po ich założeniu na rozmowę.

Drodzy okularnicy – czy macie poczucie, że inni ludzie postrzegają Was automatycznie jako bardziej kompetentnych? Czy widzicie różnice w zachowaniu innych, kiedy zamiast okularów założycie soczewki?