Argumentacja na rozmowie kwalifikacyjnej

Argumentacja i umiejętność obrony własnego zdania to jedne z tych obszarów, na które rekruterzy zwracają szczególną uwagę.

Potraktujmy taką umiejętność kompleksowo – od uległości i zgodności, aż po twarde i niepodlegające dyskusji obstawianie przy swoim. Oczywiście, skrajności nie są dobrze widziane i zarówno osobie zbyt spolegliwej, jak i zbyt upartej dobrze zrobi praca nad sobą.

W jaki sposób można pracować nad umiejętnością argumentacji?

Nie jest niczym zaskakującym, że znacznie łatwiej rozmawia się nam na temat, który znamy. Łatwiej też bronić zdania, co do którego jesteśmy przekonani. W argumentowaniu chodzi jednak nie tylko o przekonywanie, ale również o umiejętność znalezienia wielu potwierdzających daną tezę faktów. Ci z nas, którzy mają czasem kłopot, aby znaleźć argumenty, pomóc może proste ćwiczenie.

Przypomnij sobie ostatni temat dyskusji z szefem, kolegą z biura, ze znajomymi, w której przyszło Ci bronić własnego zdania (nie musi to być temat związany z pracą). Teraz spróbuj zobaczyć tę sprawę „z drugiej strony”, czyli zmień poglądy. Znajdź jak najwięcej argumentów na ich obronę (np. znajdź argumenty przeciwko, jeśli uważasz że w pracy ważniejsza jest szybkość niż dokładność, broń dokładności, itp.). Nie zrażaj się, jeśli początkowo trudno będzie Ci znaleźć argumenty, po kilku ćwiczeniach Twój umysł stanie się bardziej elastyczny.

Takie ćwiczenie nie tylko poszerza horyzonty, ale również uczy otwartości i tolerancji. W dłuższej perspektywie poprawia też komunikację ze współpracownikami.