7 sposobów na to, by nie osiąść na laurach w nowej pracy

Dostałeś pracę? Gratuluję! Pamiętaj jednak, że to iż masz obecnie zatrudnienie, wcale nie znaczy, że tak będzie zawsze. Dlatego już od pierwszego dnia nowej pracy dbaj również o to, co będziesz robić, w razie gdyby w tym miejscu coś się nie udało.

Regułą przy zatrudnianiu nowego pracownika, jest zaproszenie go najpierw na okres próbny. Dopiero kiedy skończą się pierwsze trzy miesiące pracy można być bardziej pewnym zatrudnienia. Okres próbny to również czas dla pracownika po to, by mógł przyjrzeć się kulturze organizacji w której pracuje i zdecydować, czy z tą firmą nawiąże dalszą współpracę. Warto zatem pamiętać o tym, że jeśli podpisałeś umowę na okres próbny, to wcale jeszcze nie znaczy, że masz stałą pracę.

Inną kwestią jest też to, że rzadko obecnie będziemy pracować w jednym miejscu przez wiele lat. Normą będzie raczej kilkukrotne zmienianie pracy, a co za tym idzie, zawsze trzeba pamiętać, by na rynek pracy móc znów wrócić jako atrakcyjny pracownik. Jak to osiągnąć?

1.Korzystaj ze szkoleń

W większości organizacji ceni się osoby, które chcą zdobywać nowe kompetencje i poszerzać swoje horyzonty. Dla takich osób przewidziane są szkolenia i konferencje. Dbaj o to, by nie pomijano cię w zapraszaniu na nie i byś miał okazję uczestniczyć w wartościowych wydarzeniach edukacyjnych. Często pracownicy odpowiedzialnością za własny rozwój obarczają pracodawców. Tymczasem nikt nie będzie cię szkolił na siłę i jeśli sam nie zechcesz i nie będziesz o to walczyć, nikt cię do rozwoju zmuszać nie będzie. Jeśli Twoja firma nie organizuje szkoleń i niechętnie wysyła na nie pracowników, to spróbuj szukać alternatyw na własną rękę. Na razie funkcjonują jeszcze dotowane szkolenia Unijne – niektóre z nich są rzeczywiście wartościowe, a nie kosztują fortuny.

2.Korzystaj z literatury

Wiele firm tworzy własne biblioteczki wewnętrzne. Książki i prasa kupowane są z polecenia pracowników i bezpłatnie im udostępniane. To, czy weźmiesz którąś z nich do domu i zaczniesz czytać zależy od Ciebie. Dowiedz się, czy w Twojej firmie funkcjonuje biblioteka i korzystaj z niej lub zapytaj szefa, czy zakupi kilka wartościowych pozycji dla swoich pracowników. Zawsze możesz też rozwijać wiedzę w oparciu o internet – to już naprawdę nic nie kosztuje (poza czasem).

3.Dbaj o relacje

Odchodząc ze starej firmy nie pal za sobą mostów. Utrzymuj też kontakty z osobami, z którymi kiedyś pracowałeś i stale poszerzaj grono znajomych – nigdy nie wiesz, czy ktoś z osób, które masz w znajomych na Facebook, LinkedIn czy GoldenLine nie będą Twoimi przyszłymi współpracownikami czy kontrahentami.

4.Stawiaj sobie wyzwania

Szukaj w nowej pracy wyzwań. Nawet jeśli zostałeś zatrudniony na stanowisko identyczne z tym, jakie pełniłeś do tej pory, to organizacja jest nowa – panują w niej inne zasady i reguły. Poznawaj zatem biznes jak najdokładniej, nie opieraj się na wykonywaniu jedynie tych czynności, które dobrze znasz i są dla ciebie bezproblemowe, ale staraj się stawiać sobie wyzwania. Dzięki temu będziesz z czystym sumieniem mógł na kolejnej rozmowie opowiedzieć o tym, czego się w ostatniej pracy nauczyłeś.

5.Poznawaj pracę na innych stanowiskach

Poza tym czym się zajmujesz w pracy, w każdej firmie masz wokół siebie ludzi, którzy robią inne rzeczy niż ty – przyglądaj się ich pracy, dopytuj o to, czego nie rozumiesz. W ten sposób lepiej poznasz ich, ich problemy, charakterystykę ich zawodu, czy wreszcie branże czy biznes. Ta wiedza może przydać ci się w przyszłości czy to w nowej firmie czy np. wtedy, kiedy będziesz chciał zmienić stanowisko.

6.Stawiaj sobie cele

Bez wyraźnych i realnych celów, praca przestaje cieszyć i być rozwojowa. Jeśli Twój szef nie stawia ci celów, stawiaj je sobie sam. Spróbuj co jakiś czas (np. co 6 miesięcy) podsumowywać swoje osiągnięcia i monitorować to, czy jesteś na dobrej drodze kariery.

7.Monitoruj rynek pracy

Raz na czas (np. raz na kwartał) sprawdzaj serwisy z ogłoszeniami o pracę – nawet jeśli z obecnej jesteś zadowolony. Po co? By mieć wgląd w to, jak Twoja specjalizacja i umiejętności wyglądają na rynku pracy – czy ofert jest mniej czy więcej, czy zmieniają się wymagania odnośnie Twojego stanowiska, czy nie musisz czasem zacząć się uczyć nowych rzeczy, by w razie potrzeby spełniać oczekiwania zawarte w ogłoszeniach.

Angażuj się w pracę, którą masz – to pozwoli się nie wypalić tak szybko, sprawia że czas mija szybciej, a ty jesteś postrzegany jako wartościowy pracownik. Nie zapominaj jednak o tym, że rynek pracy jest ciężki i pracę możesz stracić. Możesz też wypaść z obiegu, jeśli przez dłuższy czas będziesz robił to samo, a twoja praca nie będzie niosła ze sobą wyzwań. Nie osiadaj na laurach – dbaj o rozwój Twojej kariery. Nikt inny tego za ciebie nie zrobi.