6 propozycji kariery dla kochających matematykę

Niektórzy nie cierpią matematyki od pierwszych dni podstawówki. Inni, są jej wierni przez całe życie. Jeśli kocha się matematykę niekoniecznie trzeba zostawać nauczycielem by móc swoje życie związać z liczbami i liczeniem. Oto kilka propozycji pracy dla osób, które uwielbiają matematykę.

1 Aktuariusz

Zajmuje się wyceną wartości projektów finansowych (zwłaszcza ryzykownych) oraz szacowaniem ryzyka (np. w ubezpieczeniach). Aktuariusz najczęściej pracuje w branży ubezpieczeń, ale bywa też zatrudniany przez instytucje finansowe. Z całej dziedziny matematyki, aktuariusz najbardziej kocha statystykę i rachunek prawdopodobieństwa.

Jak zostać aktuariuszem? Najpierw konieczne jest ukończenie wyższych studiów, a następnie odbycie dwuletniego stażu u certyfikowanego aktuariusza. Potem kandydat może przystąpić do egzaminu na aktuariusza (Prowadzi je Komisja Nadzoru Finansowego). Kandydat na aktuariusza musi też być niekarany.

Aktuariuszy jest w Polsce niewielu (około 200) gdyż egzamin jest ciężki. Warto się jednak napocić nad książkami, gdyż pensja jest bardzo przyjazna – na poziomie 10-15 tys zł.

2 Statystyk

Osoby zainteresowane liczbami i ich analizą mogą odnaleźć się w zawodzie statystyka, który daje szerokie pole do rozwoju późniejszej kariery. Rosnąca ilość danych, które wymagają przetworzenia i interpretacji sprawia, że statystyk przydaje się w prawie każdej branży. Od kilku lat osoby wykonujące analizy statystyczne zatrudniane są również w działach marketingu. Znając do tego języki obce można znaleźć prace nawet w Brukseli. Statystyka daje też dobry punkt wyjścia do zajęcia się danymi z rożnych dziedzin – np. psychologii (psychometria) czy mechaniki (mechanika statystyczna). Zarobki statystyka są bardzo różne – zależne od branży, ale zapotrzebowanie na osobę, która potrafi analizować dane stale rośnie.

3 Inżynier oprogramowania

W ramach tworzenia oprogramowania, konieczne jest przeprowadzenie analizy potrzeb użytkowników oprogramowania, określenie wymagań i parametrów jakie oprogramowanie ma spełnić. To wszystko zaś oblicza się i ustala z wykorzystaniem matematyki. Inżynierowie oprogramowania najczęściej rekrutują się spośród absolwentów informatyki (ale nie tylko). Swoją wiedzę poszerzają na studiach podyplomowych i na kursach doszkalających, które pozwalają na uzyskanie międzynarodowych certyfikatów potwierdzających kompetencje inżyniera. Najczęściej inżynierowie oprogramowania pracują w dużych korporacjach zajmujących się projektowaniem i tworzeniem oprogramowania. Zarobki? Jak to w IT – niemałe.

4 Biomatematyk

Specjalista od matematycznego opisu zjawisk biologicznych. Ten zawód – stosunkowo nowy – jest idealny dla tych, którzy nie chcą zamykać się jedynie w świecie matematyki. Biomatematykę studiować można np. na Politechnice Gdańskiej. Co robić po studiach? Pracę zdobyć można w laboratoriach farmaceutycznych i instytutach naukowych. Niestety, znacznie większe szanse na ciekawą pracę i godziwe zarobki są na zachodzie.

5 Quant

Specjalista zajmujący się wyceną i zabezpieczeniem praw pochodnych oraz przewidywaniem ruchów rynków papierów wartościowych – czyli znów mariaż statystyki, matematyki i finansów z lekka nutką programowania koniecznego do komputerowego modelowania danych. Praca dla osób z taką specjalnością to domena banków i domów maklerskich – w Polsce jeszcze niestety niezbyt szeroko oferowana. Za kilka lat jednak, zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie powinno się pojawić. Certyfikaty zdobyć na razie można jedynie za granica, Tam jednak zarobki Quantitive analyst’a są wysokie.

6 Analityk rynku

Połączenie pasji matematycznej i zainteresowania biznesem często prowadzi do pracy w charakterze analityka rynku, czyli osoby, która obserwuje otoczenie biznesowe, analizuje konkurencje, punkty przewagi, szacuje trendy. Na podstawie danych zebranych przez analityka podejmuje się dalsze decyzje biznesowe. Analitycy rynku mogą pracować zarówno dla określonej firmy, jak i w ramach firm outsourcingowych – wtedy dobrze też znać obce języki, by móc otrzymać wyższe uposażenie. W Polsce, pracy dla analityków jest sporo – jako że wiele zagranicznych korporacji outsourcingujących tego typu usługi zdecydowało się na otwarcie swoich centrów właśnie u nas. Zarobki analityka zależne są od firmy i dodatkowych kompetencji (np. językowych) i mogą wnosić zarówno 2 tys netto jak i 10-12 tys.