5 zbiegów okoliczności, które ujawniają kłamstwa z CV

Skłamać w CV nie jest trudno – wystarczy jedynie odrobinę puścić wodzę fantazji. To, czy kandydat skłamał w CV wcale nie jest takie proste do wykrycia – badania mówią o tym, że kłamstwo udaje się wyłapać w około 30% przypadków. W większości sytuacji zatem kłamstwo – i to drobne i nieco większego kalibru nie wychodzi na jaw. Kłamać trzeba jednak umieć, bo są i takie sytuacje, w których rozminięcie się z prawdą ujawnia się bardzo szybko. I nawet jeśli było drobne, to osoba prowadząca rekrutację traci do takiej osoby zaufanie. W jakich sytuacjach kłamstwo najłatwiej odkryć?

1.Znajomości w firmie, w której pracowałeś

Skłamałeś na temat okresu pracy? Zakresu obowiązków? Stanowiska jakie zajmowałeś? Takie kłamstwo może łatwo wyjść jeśli okaże się, że ktoś z osób rekrutujących zna kogoś w firmie o której napisałeś w CV. W mniejszych firmach ludzie z reguły wiedzą, kto gdzie wcześniej pracował i dość łatwo dowiedzieć się czegoś o kandydacie – często dzieje się to jeszcze zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. W dobie mediów społecznościowych, bardzo łatwo też znaleźć wspólnych znajomych i zapytać ich o kandydata. A kiedy osoba rekrutująca słyszy, że osoba, która w CV wpisała 5 letni okres zatrudnienia w firmie, w rzeczywistości pracowała w niej poł roku (całkowicie realna historia), nie ma ochoty zapraszać takiego kandydata na spotkanie rekrutacyjne.

2.Te same zainteresowania

Wpisałeś w CV jako hobby  tanatokosmetologię, lachrymologię lub progresywną muzykę country graną przez muzułmańskich Indian z Australii? Cóż – może okazać się, że nawet najbardziej niespotykane hobby jest częścią życia managera, który cię rekrutuje. Siłą rzeczy, jeśli widzimy, że ktoś interesuje się tym samym co my, pytamy o to – może się okazać, że trafiliśmy na osobę o tych samych pasjach. Jeśli takie pytanie padnie na rozmowie kwalifikacyjnej a ty rzeczywiście się rzeczą, którą wpisałeś w CV interesujesz, to wygrałeś – osoba rekrutująca będzie patrzeć na ciebie przyjaźniej. Jeśli jednak okaże się, że na tym, czym się niby interesujesz tak naprawdę się nie znasz, to osoba rekrutująca dochodzi do wniosku, że masz tendencje do kłamania, a co za tym idzie, będzie baczniej przyglądać się pozostałym elementom z CV.

Jest jeden prosty sposób by uniknąć tej wpadki – po prostu wpisuj w CV prawdziwe zainteresowania, a jeśli ich nie masz – to po prostu nie pisz nic.

3. Język obcy znany rekruterom

Kolejna częsta wpadka to kwestia umieszczenia w CV informacji o znajomości języka obcego. To, że wpadniesz na angielskim, który jest wymagany w pracy o którą się starasz jest dość typowe, ale zdarza się również, że kandydat wpisze w CV informację o języku niewymaganym przez pracodawcę – np. napisze, że zna język włoski lub hiszpański w stopniu średnim. Przypadkiem może się okazać, że któraś z rekrutujących osób mówi tym językiem i postanowi sprawdzić „kompetencje językowe” kandydata. Jeśli okaże się, że ów poziom średni jest w zasadzie trzeba podstawowymi zwrotami, to zaufanie do tego, co napisał i mówi kandydat mocno spada.

4.Znajomość programów komputerowych

I ponownie – przypadkowo osoba, która cię rekrutuje może potrafić w jakimś stopniu (mniejszym lub większym) obsługiwać program, który wpisałeś w CV. W efekcie widząc go, chce sprawdzić na ile szczery jesteś i pyta o określoną funkcję lub sposób na zrobienie czegoś.

5.Były współpracownik w obecnej firmie

Wydaje ci się, że spotkanie kogoś z byłej pracy to za duży zbieg okoliczności? Takie rzeczy zdarzają się na co dzień.  Zwłaszcza wśród osób pracujących w jednej branży – dlatego tak ważne jest, by nie palić za sobą mostów i być w stanie rozstać się z szefem i współpracownikami w dobrych stosunkach. Nie rzadko zdarza się, że w firmie do której kandydujesz pracuje ktoś, kto miał już okazję z tobą pracować – a jeśli okaże się, że jego wspomnienia na twój temat nie są korzystne, możesz pożegnać się przez to z ofertą pracy – dlatego z kolegami, należy żyć w jak najlepszej zgodzie. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka znajomość może się przydać.

Jeśli wydaje ci się, że wpiszesz w CV nieprawdziwe informacje i nie zostaniesz wykryty, to nie łudź się – w części sytuacji tak będzie, ale wpaść możesz nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej, ale nawet jeszcze przed nią. Dlatego jeśli już musisz „podrasowywać” CV rób to z głową.