5 wymówek przez które nie rozwijasz swojej kariery

rp_stres-chroniczny.jpgNie jesteś do końca zadowolony ze swojej pracy, ale dawno nie zrobiłeś niczego, co mogłoby zmienić Twoje położenie? Być może stosujesz którąś (lub kilka) z wymówek, które najczęściej przeszkadzają nam w rozwoju kariery i powodują, że przez lata tkwimy w miejscu, nierzadko mocno nieszczęśliwi. Sprawdź, które wymówki stosujesz i jak sobie z nimi poradzić.

1.Nie mam czasu na zmianę CV i szukanie pracy

„Zmieniłbym firmę lub branżę, ale brak mi czasu na szukanie pracy i bieganie na rozmowy rekrutacyjne.” – mówiąc tak, będziesz wiecznie stał w miejscu. Sfrustrowany i zły. Nie musisz przecież szukać pracy na pełny etat. Wystarczy, że dopracujesz swój profil na LinkedIn (a praca może znaleźć cię sama), dasz znać znajomym, że jesteś otwarty na nowe możliwości, czy w końcu rozłożysz zmianę CV na dłuższy okres – poświęcając np. 10 minut co drugi dzień na pracę nad nim. Po dwóch tygodniach będzie miał nowe CV a po kolejnych dwóch wysłanych kilkanaście ofert.

2.Nie mam czasu / pieniędzy na naukę

Brak środków finansowych lub zasobów czasowych to najczęstsze wymówki jakie stosujemy w życiu nie tylko w odniesieniu do kariery, ale również przy wszelkich innych aspektach takich jak hobby czy przeprowadzka. Jeśli chodzi o czas, to najczęściej jego brak wynika po prostu ze złego planowania dnia i marnowania go na nieistotne czynności oraz nieefektywnej, codziennej pracy. Jak sobie z tym poradzić? Poczytaj nieco o produktywności. Wypróbuj kilka metod. Poświęć jeden weekend na to, by zaplanować kolejne działania i powoli je realizuj. Jeśli wydaje ci się, że nie znajdziesz czasu na kolejny kurs czy naukę, po prostu zacznij – jeśli Twoja motywacja będzie wystarczająca, czas się znajdzie.

Jeśli chodzi o zasoby, to niekoniecznie twoje nowe kwalifikacje muszą wiązać się z dużymi wydatkami – w sieci dostępnych jest mnóstwo bezpłatnych (lub tanich) kursów online – od językowych po związane z nauką konkretnych kompetencji. Wystarczy poszukać. Być może nowe szkolenie sfinansuje ci szef? Możesz też najpierw zacząć odkładać (nawet przez rok) mniejsze kwoty i zainwestować w siebie nieco później – pamiętaj, że masz tylko jedno życie i jedną szansę, by przeżyć je w szczęściu i zadowoleniu.

3.Jestem za stary na zmianę zawodu

Nudzi cię to co robisz? Jesteś nieusatysfakcjonowany swoją pracą, bo nie sprawia ci przyjemności? Chciałbyś robić coś zupełnie innego, ale obawiasz się, że już jest za późno na to, by się przekwalifikować i zacząć nową karierę? Oczywiście, jeśli masz 40 czy 50 lat to nie będzie łatwo, ale nie powinieneś się poddawać. Jimmy Wales miał 35 lat, kiedy założył Wikipedię, a Robert Noyce 41 kiedy otworzył firmę Intel. Coca – Cola została wynaleziona przez Pembertona kiedy miał 55 lat! A Harland Sanders założył KFC w wieku 65 lat – a to tylko przykłady tych najbardziej znanych marek, które osiągnęły ogromny, międzynarodowy sukces. Wiesz ilu jest ludzi w tym wieku, którzy po prostu zmienili zawód? Tysiące!

4.Praca jest mało ważna – liczą się inne rzeczy

Niektórzy z nas rzeczywiście mają takie podejście i się im ono sprawdza. Osoby te mają zazwyczaj rodzinę, która mocno ich angażuje lub hobby, któremu poświęcają cały wolny czas. Nawet jednak w takiej sytuacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to co robisz zarobkowo nie wywołuje frustracji i nie powoduje, że twoje samopoczucie jest gorsze. Jeśli nie, to świetnie, ale jeśli czujesz, że jesteś w niewłaściwym miejscu, to albo zmień hobby, albo przestań się oszukiwać i zajmij się wreszcie swoją karierą.

5.Zrobię to jutro

Najlepsza wymówka świata- jutro to przecież tak niedaleko. I co z tego, że powtarzasz to sobie od roku lub dwóch! Jeśli często zdarza ci się odkładać ważne sprawy na kolejny dzień, to niestety prędko twoja sytuacja się nie zmieni – chyba, że stworzysz sensowny plan. Nie musisz przecież poświęcać na budowanie kariery 2 godzin dziennie. Wystarczy podzielić to wielkie postanowienie na krótkie, zajmujące zaledwie 15-20 minut dziennie zadania i sukcesywnie je realizować. Kiedy? Wystarczy, że zaczniesz wstawać 15 minut wcześniej i zajmiesz się nimi z rana – poza tym, że będziesz posuwać się do przodu, Twój dzień od rana będzie już lepszy i wprawi cię w dobry nastrój.