5 sposobów, po którym rekruter poznaje czy masz motywację do pracy

Zmotywowany do pracy pracownik jest dla pracy na wagę złota. Jest nie tylko bardziej efektywny w swojej pracy, ale również można na nim bardziej polegać, jest w stanie wyjść poza swój schemat zadań i można mu bardziej zaufać – na przykład w tym, że nie odejdzie z pracy zbyt szybko. Z tego powodu, motywacja jest nie tylko wspominana w ogłoszeniach o pracy, ale również wnikliwie badana podczas rekrutacji. W jaki sposób osoby zajmujące się rekrutacją sprawdzają, czy masz do pracy motywację?

Sprawdzenie motywacji nie jest proste – na poziomie deklaracji każdy kandydat może powiedzieć, że jest najbardziej zmotywowanym pracownikiem na świecie. Nawet jeśli tak naprawdę mu na pracy nie zależy. Z tego powodu, pytanie o to, czy jesteś zmotywowany pada niezwykle rzadko – bo w odpowiedź po prostu nie bardzo można wierzyć (nikt przecież nie powie, że mu nie zależy). Rekruterzy znaleźli zatem inne sposoby na sprawdzenie, czy chce ci się pracować. Jakie?

1.Wykonanie zadania

Jednym ze sposobów zbadania motywacji do pracy w konkretne firmie, jest zlecenie przygotowania zadania. Nie musi być ono jakoś bardzo skomplikowane. Chodzi tu jedynie o zbadanie tego, czy kandydat musząc poświęcić część swojego czasu na wykonanie zadania, zrobi to, czy też uzna, że szkoda mu energii i sprawę po prostu odpuści. Przy okazji, jeśli zadanie zostanie dobrze przygotowane, osoba rekrutująca może sprawdzić określone kompetencje kandydata. Na poziomie zadania – w zależności od firmy i stopnia skomplikowania zadania – odpada od 10 – 50% kandydatów. I to nie dlatego, że zadanie wykonali źle, ale dlatego, że nawet do niego nie podeszli.

2.Przygotowanie się do spotkania rekrutacyjnego

Innym sposobem jest zlecenie kandydatowi przygotowania się do rozmowy z określonego tematu -na przykład, kandydat dostaje e-book’a do przeczytania a następnie na rozmowie kwalifikacyjnej jest z niego odrobinę przepytywany. Dając takie zadanie rekruter wie, że część osób po prostu nie przyjdzie na spotkanie (bo nie przeczyta e-book’a), a część przyjdzie ale nie będzie przygotowana (co oznacza, że osobie tej nie zależy). Przy okazji, takie zadanie domowe pozwala sprawdzić tempo uczenia się kandydata. Najczęściej tego typu zadania rekrutacyjne pojawiają się przy okazji rekrutacji młodych i niedoświadczonych osób, które w trakcie pracy trzeba będzie szkolić.

3.Wiedza o firmie

Jednym z pytań, których kandydaci najbardziej nie lubią, jest skierowanie rozmowy na to, co kandydat wie o firmie. W pytaniu tym nie chodzi o to, by kandydat wychwalał firmę, lecz o to, by sprawdzić czy zadał sobie trud dowiedzenia się czegoś o firmie. Jeśli nie, to oznacza to, że na pracy w tej firmie mu zbytnio nie zależy. A jeśli tak jest, to nie warto w taką osobę inwestować czasu i energii.

4.Pytanie o to, jak kandydat rozwija swoją wiedzę w zakresie stanowiska

Jeśli jesteśmy osobą zmotywowaną do pracy i rozwoju w danej branży, to chętnie zdobywamy nową wiedzę w interesującym nas obszarze. Śledzimy trendy, konkurencje i wiemy co się dzieje. Mamy pojęcie o nowościach w branży i czytamy nowinki na jej temat. Brak rozwoju i zdobywania wiedzy w tym zakresie jest oznaką tego, że temat ten tak naprawdę wcale nas nie interesuje -zatem nasza motywacja do rozwoju w tym zakresie jest żadna. Jeśli zaś stanowisko, na które prowadzona jest rekrutacja wymaga ciągłego zdobywania wiedzy, to osoba, która się nie interesuje branżą czy danym obszarem zawodowym, zostanie w procesie rekrutacji odrzucona.

5.Pytanie o to, co kandydat lubi / ceni w swojej pracy lub z czego jest dumny

Tego typu pytanie ma za zadanie zdiagnozować to, co kandydatowi sprawia największą radość w obszarze pracy (i czy w ogóle cokolwiek go w tym co robi cieszy). Ma zbadać, czy praca o którą stara się kandydat w jakikolwiek sposób może mu przynosić satysfakcję. Jeśli okaże się, że nie, to wiadomo, że kandydat nie będzie zbytnio zmotywowanym pracownikiem. Nie mając bowiem poczucia satysfakcji i zadowolenia z pracy, motywację do codziennego przychodzenia do biura utrzymać jest znacznie trudniej. A motywacja finansowa, choć rozumiana przez pracodawców, nie jest zbyt wysoko ceniona.

Jeśli chcesz, by pracodawca uznał, że masz motywację, musisz podczas spotkania rekrutacyjnego pokazać: