5 rzeczy na które musisz być gotowy zmieniając ścieżkę kariery

Czujesz, że w swojej pracy się już nie rozwijasz? Jesteś znudzony i sfrustrowany? Dotarłeś do takiego punktu w swojej karierze, który okazuje się metą i wiesz, że nie zdobędziesz już wyższego stanowiska lub większych pieniędzy? Cały czas czujesz, że to co robisz nie daje ci pełnej satysfakcji? Być może czas pomyśleć nad tym, by zmienić ścieżkę kariery? Na szczęście można o zrobić zawsze. Niestety – im jesteśmy starsi i więcej doświadczenia mamy w jednym obszarze, tym trudniej nam zmienić kierunek kariery. Na co musimy być gotowi chcąc zmienić swoje życie zawodowe?

1.Niższe zarobki (lub nawet ich brak)

Zmieniając ścieżkę kariery zaczynamy w pewnym sensie od nowa. Oczywiście zdobytego doświadczenia w innym obszarze i branży nikt nam nie odbierze, a każda praca czegoś nas uczy – nasze doświadczenie, mimo iż niekiedy zupełnie inne – może się nam w nowej karierze przydać. Nie jest jednak bezpośrednio przekładalne i przez to, dla pracodawcy nieco mniej warte. Każdy szef oczekuje określonych kompetencji i wiedzy w danym zakresie. To zaś, że mamy kilka lat doświadczenia w czymś zupełnie innym nie jest dla niego wartościowe – dlatego nasze wynagrodzenie przy zmianie kariery bardzo rzadko będzie w stanie pozostać na takim poziomie, jak w starej pracy. I na taką zmianę musimy być gotowi. Może się nawet zdarzyć, że zanim uda się nam zarobić w nowym obszarze pracy pierwsze pieniądze, jakiś czas będziemy musieli zdobywać doświadczenie bez wynagrodzenia (np. realizując projekty na zasadzie wolontariatu lub bezpłatnego stażu). Na taką ewentualność warto się przygotować i odpowiednio zabezpieczyć finansowo. Jeśli tego nie zrobimy, rzeczywistość finansowa może nas dogonić i w efekcie porzucimy marzenia o nowej karierze na rzecz powrotu do „starego bagna”, w którym jednak nasze doświadczenie zawodowe pozwala nam zarobić więcej.

2.Niższe stanowisko

W starej karierze mogliśmy się doczekać stanowiska managerskiego, ale w nowej pracy być może będziemy musieli zaczynać od juniora. Osoby, z którymi będziemy współpracować mogą być grubo od nas młodsze (podobnie jak nasz bezpośredni przełożony). Pocieszające jest tu to, że jeśli właściwie wybierzemy nową karierę (czyli będzie nas to co robimy naprawdę interesować) to będziemy uczyć się dość szybko, a wcześniejsze doświadczenie zawodowe może pomóc nam piąć się po szczeblach kariery nieco szybciej niż może to zrobić osoba, która dopiero zaczyna karierę zawodową. Niemniej jednak na to, że będziemy niżej w hierarchii musimy być gotowi.

3.Trudność ze znalezieniem pracy

W naszej kulturze zmienianie kariery nie jest czymś naturalnym i popularnym. Pokolenie obecnych 50-latków najczęściej pracowało w 2-3 firmach przez całe swoje życie i rzadko kiedy dochodziło tu do zmiany kariery (prędzej do rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności). Młodzi pracownicy , dzięki technologiom i globalizacji, mają teraz więcej możliwości zmiany kariery i rozwoju zawodowego niż ich rodzice, ale mentalność nadal pozostała. Efektem tego są trudności w znalezieniu nowej pracy jeśli chcemy zmienić ścieżkę kariery. Osoby, które mając ugruntowaną pozycję lub kilka lat doświadczenia w jednym obszarze chcą się przekwalifikować mogą być traktowani nieco podejrzliwe przez potencjalnych pracodawców, którzy boją się takich pracowników i często nie dostrzegają ich potencjału. Obawiają się roszczeniowości, tego, że taka osoba szybko będzie chciała dużo zarabiać, lub … zmieni zdanie dotyczące nowej ścieżki kariery (przecież już raz to zrobiła). Zmieniając karierę trzeba być zatem gotowym na to, że  znalezienie nowej firmy może być nieco trudniejsze dla osoby z doświadczeniem w innym obszarze niż dla osoby, która nie ma wcale doświadczenia.

4.Wytężona praca i sporo nauki

Chcąc rozwijać się w nowym obszarze zawodowym musisz być przygotowany na bardzo wytężoną prace i sporo nauki. Nie stać cię na to, by doświadczenie zdobywać w tradycyjnym tempie – część czasu na rozwój poświęciłeś innym obszarom zawodowym, od których odchodzisz. Jeśli zatem chcesz by twoja kariera nabrała rozpędu w nowym obszarze, musisz uczyć się więcej i szybciej, by dorównać osobom w twoim wieku, które ta ścieżkę kariery od razu rozpoczęły. Twoja przewaga zasadza się jednak na tym, że ty wybrałeś nową karierę świadomie – są zatem szanse na to, że nauka nie będzie problemem tylko będzie sprawiać ci radość.

5.Krytyka znajomych

„Zwariowałeś? Po co ci to?” tak najczęściej reagują znajomi na wieść o tym, że właśnie porzuciłeś pracę w korporacji i zatrudniłeś się w dwuosobowym start-up’ie.  Krytyka decyzji o zmianie ścieżki kariery jest bardzo częsta i tym ostrzejsza im większe sukcesy w poprzedniej pracy odnosiliśmy. Najczęściej wiąże się z tym, że osoby, które nas będą krytykować same chciałyby wykonać taki krok, ale się boją i przez to tkwią w pracy, która nie przynosi im satysfakcji. Jak sobie z tym poradzić? Albo się nie chwalić zmianą, a na pytania „jak w pracy” odpowiadać zdawkowe „super” albo też asertywnie bronić swojego stanowiska i nie przejmować się opiniami innych. Jest to o tyle trudne, że stała krytyka może sprawić, że nasza motywacja ulegnie zachwianiu. Zatem postaraj się znaleźć takie bliskie i osoby, które będą cię wspierać w rozwoju i do niego motywować.