5 elementów ofert pracy które warto monitorować

Kilka dni temu padła mi sieć. Z racji braku kontaktu aktualnego providera, zdecydowałam się poszukać nowej opcji – okazało się, że za tą samą cenę mogę mieć internet 5 razy szybszy (czy bardziej niezawodny, to się dopiero okaże). Nie wiedziałabym o tym, bo nie miałam potrzeby monitowania rynku providerów i jakości oferowanych usług. Kiedy jednak sytuacja mnie do tego zmusiła, okazało się, że warto było już dawno temu zmienić umowę. Po co to piszę? Otóż w pracy zawodowej często jest podobnie – jesteśmy zadowoleni (lub w miarę zadowoleni) ze swojej pracy nie i szukamy nowej. Nie rozglądamy się po rynku i w efekcie nie wiemy, że moglibyśmy znaleźć nową, lepszą pracę – z wyższą pensją lub bardziej ciekawymi i wymagającymi zadaniami.

Nie sprawdzanie tego, co się dzieje na rynku pracy w naszej branży lub zawodzie nie pozwala również na śledzenie tego, co należy robić, by stale utrzymywać konkurencyjność swojej oferty jako pracownika. Nie jesteśmy w stanie zatem tak kierować swoją karierą,by – w razie utraty pracy – móc znaleźć ją szybko i bez zbędnych problemów. Jakie zatem elementy ofert pracy i trendów na rynku pracy warto śledzić, by cały czas mieć rękę na pulsie i budować swoją karierę zawodową świadomie?

1.Wymagania na stanowisku

Co jakiś czas warto przeglądnąć kilka ofert pracy w naszym obszarze zawodowym. Sprawdzić jakie wymagania mają pracodawcy i jakie umiejętności są obecnie najważniejsze na naszym i nieco wyższych stanowiskach. Po co? Otóż po to, by wiedzieć co rozwijać w sobie i w jakie ewentualne kursy i szkolenia warto inwestować. Jakiego języka warto się uczyć, jakie certyfikaty próbować zdobywać. Bycie na bieżąco, pozwala również tak kierować obecną pracą, by móc zdobywać pożądane doświadczenia – np. zgłaszając się do realizowanych w firmie projektów.

2.Oferta kierowana do kandydatów

Pracodawcy mają coraz większe trudności ze znalezieniem specjalistów do pracy. O ile osób, które dopiero zaczynają karierę lub mają niewielkie doświadczenie jest sporo, o tyle niekiedy osób ze szczególnymi umiejętnościami trzeba naprawdę mocno poszukiwać. Z tego powodu, pracodawcy poszerzają ofertę dla pracowników po to, by ściągnąć do siebie najlepszych. Dodają dodatkowe bonusy i premie, proponują wyższe pensje lub umożliwiają zdobywanie ciekawych (np. zagranicznych) doświadczeń. Monitorowanie tego pozwala nam wiedzieć, czego moglibyśmy się spodziewać wychodząc na rynek pracy jako aktywny kandydat oraz jakie tak naprawdę mamy szansę na podwyżkę lub uzyskanie dodatkowych gratyfikacji.

3.Ilość ofert pracy

Informację o tym, na ile jesteśmy pożądanym kandydatem daje też ilość ofert jaka na nasze stanowisko lub w naszej branży pojawia się na rynku. Im ich więcej, tym z jednej strony większe szanse na zmianę pracy – z drugiej na to, by jednak nie mieć szans na podwyżkę bo za większą ilością ofert pracy może iść również wzrost ilości kandydatów na rynku pracy. Monitoring pozwala również wyłowić nowe firmy na rynku pracy i zorientować się, kto teraz rekrutuje. Daje to jasność tego, jakie mamy opcje w razie utraty lub chęci zmiany pracy.

4.Opinie na temat branż / zawodów

Poza ofertami skierowanymi stricte do naszej specjalizacji warto również sprawdzać oferty nowych zawodów lub specjalizacji w naszej branży. W niektórych pojawiają się nowe stanowiska, wymagające określonych umiejętności. W takich nowych zawodach ciekawe jest to, że już kilka miesięcy pracy lub stażu wystarczy, by móc pewnie czuć się na rynku pracy. Kilka lat temu takim stanowiskiem była na przykład praca specjalisty SEO lub UX a dziś jest to praca w obszarze gamifikacji. Opinie warto też śledzić dlatego, że niekiedy zmienia się charakter pracy w danym obszarze i praca, która kiedyś wydawała się mało ciekawa lub cieszyła złą renomą, dziś jest całkiem niezłym zajęciem. Przykładem może być tu praca telemarketera (która obecnie jest nie tylko pracą sprzedawcy telefonicznego, ale może obejmować odbieranie rozmów przychodzących i pomoc zamiast sprzedaży) , czy praca doradcy finansowego, który – choć nadal żyjący tylko z prowizji – może liczyć na szkolenia, certyfikaty i całkiem niezłe pieniądze.

5.Nowe możliwości rozwoju

Monitoring nowych zawodów daje też możliwość przekwalifikowania się, jeśli kariera, którą wykonujemy nie spełnia naszych oczekiwań i pracy po prostu nie lubimy, lub nie da się w niej zarobić wystarczająco.