5 cech idealnego hobby w CV

Niektórzy pracodawcy nie przywiązują uwagi do zamieszczonych w CV hobby. Dla niektórych jest to jednak ważna informacja, która wiele mówi o kandydacie. I to nie tylko w kontekście jego cech charakteru, ale również tego, na ile osoba ta będzie pasować do kultury firmy, jaki ma status materialny czy na ile jest w stanie zaangażować się w pracę. Jakie hobby wpisać do CV?

Nie ma idealnego hobby, które najlepiej jest wpisać do CV. Decydując się na umieszczenie w aplikacji zainteresowań, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy spełnia ono poniższe warunki:

1.Realne

Spora część kandydatów wpisuje w CV zainteresowania, które tak naprawdę nie pełnią w ich życiu żadnej roli. Po prostu mają „dobrze” wyglądać w CV. Dużym ryzykiem takiego posunięcia jest wpisanie czegoś, co okaże się również pasją rekrutera, który dopytując nas o to, zorientuje się, że skłamaliśmy. Jaki jest tego efekt? Nie tylko nadszarpnięcie wizerunku ale również to, że taki rekruter zaczyna powątpiewać w pozostałe umieszczone przez nas informacje w aplikacji.

2. Rozwojowe

Oznacza to takie zainteresowania, które stale uczą nas czegoś nowego i sprawiają, że się rozwijamy. Może to być rozwój w zakresie umiejętności (np. jazda na nartach), wiedzy (np. analityka internetowa) czy cech charakteru.

3. Społeczne

Hobby, które spodoba się pracodawcy to również taka działalność, która jest wyraźnie społeczna i sprawia, że poprzez hobby przebywasz z ludźmi lub ich poznajesz. Daje to poczucie otwartości na innych i tego, że łatwiej odnajdziesz się w nowej grupie. Poza tym, może się zdarzyć i tak, że wśród twoich nowych koleżanek i kolegów z biura, znajdą się „bratnie dusze”.

4. Związane z pracą

Hobby związane z pracą to dobry pomysł o ile faktycznie jest prawdziwe. Nie musi łączyć się bezpośrednio – może być określonym wycinkiem wiedzy z danego zakresu (np. kandydat na marketingowca może interesować się społeczną odpowiedzialnością biznesu) lub łączyć się z nią pośrednio (np. osoba związana z obsługą klienta w wolnych chwilach tańczy salsę, która – jako taniec społeczny – rozwija kompetencje potrzebne na tym stanowisku).

5. Aktualne

Wpisanie w CV hobby, którego nie uprawialiśmy od lat ma podobne konsekwencje, jak wpisanie czegoś, czym tak naprawdę się nie interesujemy. Jeśli umieszczasz w CV „kino”, ale nie masz pojęcia o nowych premierach lub piszesz o „psychologii”, ale nie pamiętasz żadnego artykułu z tego tematu, jaki ostatnio przeczytałeś, to osoba, która z tobą rozmawia, zaczyna podejrzewać, że aktualnie nie masz żadnych zainteresowań i nie dość, że skłamałeś, to do tego jesteś osobą nudną.