5 błędów w e-mail do pracodawcy

Większość obecnie prowadzonych rekrutacji odbywa się za pośrednictwem serwisów rekrutacyjnych i systemów rekrutacji, które ułatwiają życie obu stronom – klikasz przycisk „wyślij aplikację”  i formularz pokazuje kandydatowi, jakie elementy należy uzupełnić i co gzie wpisać. Nadal jednak  – zwłaszcza do małych firm wysyła się aplikacje bezpośrednio za pomocą poczty elektronicznej. Oto kilka najczęstszych błędów, jakie popełniają kandydaci wysyłając  CV mailem.

1.Brak tytułu  wiadomości

W tytule należy wpisać numer referencyjny. Jeśli nie jest podany w ogłoszeniu to pracodawcy często piszą o tym, jak należy zatytułować mail (np. „Specjalista sprzedaży. Warszawa. Imię  i nazwisko”). Jeśli i tego nie ma , w tytule maila wpisz po prostu nazwę stanowiska na jakie aplikujesz i ewentualnie swoje nazwisko i imię (chyba, że masz tak skonfigurowanego maila, że twoje dane personalne pojawiają się w polu nadawcy – co jest najbardziej profesjonalne). Nigdy nie wysyłaj maila bez tytułu!

2.Brak czegokolwiek w treści maila

Tzw. „pusty mail” jedynie z załącznikami to nie tylko strata szansy na napisanie czegoś o sobie, co zachęci pracodawcę do zapoznania się z aplikacją, ale również sygnał, że nie potrafisz komunikować się za pomocą poczty elektronicznej. Znacznie lepiej już wpisać standardową formułę typu „W związku z prowadzoną rekrutacją na stanowisko …. przesyłam aplikację.  Z pozdrowieniami. Imię i nazwisko” niż nie pisać nic.

3.Brak podpisu w mailu

Jeśli nie masz ustawionej w mailu stopki z nazwiskiem, adresem e-mail i numerem telefonu to podpisz się w wiadomości. Jest to po prostu profesjonalne i standardowe w korespondencji biznesowej. A taką jest aplikacja.

4.Wysoki priorytet

Ustawienie wysokiego priorytetu wiadomości nie sprawi, że Twoje CV zostanie przeczytane jako pierwsze. Jest tylko wprowadzaniem zamieszania i może denerwować. Wysyłaj aplikację bez ustawień priorytetu.

5.Nazwa załączników

CV i Listy Motywacyjne są często przekazywane dalej (np. od rekrutera do kierownika działu). Dlatego nazwij pliki odpowiednio, najlepiej wg. formatu „Imię i nazwisko – CV” .To pomoże odnaleźć Twoje CV w stercie pobranych plików oraz pokazuje, że wiesz jak się komunikować mailowo, co obecnie jest podstawową umiejętnością w wielu branżach.