4 pytania, na które rekruter odpowiada sobie w pierwszych 4 sekundach rozmowy rekrutacyjnej

rp_usmiech2.jpg4 pierwsze sekundy rozmowy rekrutacyjnej (i każdego innego spotkania, podczas którego widzimy kogoś po raz pierwszy) to bardzo ważny moment.  W ciągu tych 4 sekund, bazując na ocenie wyglądu, mikroekspresji i mowy ciała naszego rozmówcy, odpowiadamy sobie na 4 ważne pytania dotyczące tej drugiej osoby.

Te 4 pytania – zdaniem  eksperta od mowy ciała Eliota Hoppe, to:

  1. Czy cię lubię?
  2. Czy ci ufam?
  3. Czy jesteś niebezpieczny?
  4. Kogo mi przypominasz?

W sytuacji rozmowy rekrutacyjnej to niezwykle ważny moment bo:

Ta szybka ocena drugiej osoby to kwestia biologii – nasz organizm pozwala nam ocenić, czy powinniśmy uciekać, atakować czy tez możemy czuć się bezpieczni (my oceniamy naszego rozmówcę – np. menedżera – tak samo). Aby zatem mieć jak największe szanse na uzyskanie pracy, musisz zadbać o to, by odpowiedź na pierwsze dwa  pytania brzmiała „tak” a na trzecie „nie”. Jak to uzyskać? Głownie uśmiechem, rozluźnioną postawą (napięte mięśnie mogą zostać zinterpretowane jako chęć ataku) i byciem miłym  sympatycznym.

Pamiętajcie, że efekt pierwszego wrażenia jest uniwersalny – to nie tylko kwestia rozmowy rekrutacyjnej – działamy tak, za każdym razem, kiedy poznajemy kogoś nowego. Zarówno prywatnie jak i zawodowo – warto o tym pamiętać i wykorzystywać  uśmiech i sposoby budowania pozytywnego pierwszego kontaktu na co dzień.