3 sposoby na pokazanie zaangażowania na rozmowie kwalifikacyjnej

Podczas rekrutacji większe szanse ma osoba bardziej zmotywowana do pracy w firmie – nawet jeśli będzie mieć nieco słabsze kompetencje niż konkurent. Jak pokazać swoją motywację i zaangażowanie?

Jest na to kilka sposobów. Wszystkie wymagają przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, czyli poświęcenia na to czasu.

1. Wiedza o firmie

Jeśli wybierasz się na spotkanie rekrutacyjne, to bez odwiedzenia witryny firmowej potencjalnego pracodawcy lepiej odwołać spotkanie. Nie masz szans na dobrą propozycję. Sprawdzenie wiedzy kandydata o firmie to podstawa badania motywacji do pracy. Sama strona internetowa też często nie wystarczy. Szukaj też gdzie indziej – możliwości nie brakuje.

2. Przygotowanie branżowe

Wiedza o tym, co dzieje w się w branży, jakie nowości zostały wprowadzone, jak wygląda jej rozwój, kto jest największym graczem na rynku i jaka jest jej przyszłość to również dowody na to, że ten obszar zawodowy cię interesuje i chcesz się z nim związać. Przeczytaj zatem kilka najnowszych artykułów branżowych, przejrzyj nagłówki i dowiedz się, kto jest konkurencją twojego potencjalnego pracodawcy.

3. Przygotowanie odpowiednich pytań do osoby prowadzącej spotkanie

Nie mniej ważne są pytania, które możesz zadać po zakończeniu rozmowy. One również świadczą o zaangażowaniu w pracę. Przede wszystkim chodzi tu o pytania dotyczące firmy i jej planów (np. jakie są plany rozwojowe firmy na najbliższe 5 lat), funkcjonowania stanowiska (co będzie świadczyć o tym, że osoba na tym stanowisku osiągnęła sukces), zakresu zadań (czy czynności A i B również wchodzą w zakres kompetencji na tym stanowisku), czy zespołu pracowników (ile osób pracuje w zespole, do którego kandydujesz). Nie skupiaj się na pytaniach dotyczących ciebie (np. czy są szanse na awans), a na tych, które dotyczą ciebie w firmie (jakie kompetencje należy w najbliższej przyszłości rozwinąć).