3 rzeczy, których boją się pracodawcy przy zatrudnianiu osób z za wysokimi kwalifikacjami

sleeping business man at his deskZnów nie dostałeś pracy, bo pracodawca uznał, że twoje kwalifikacje na stanowisko jakie oferował są za wysokie? Z czego wynika niechęć pracodawców do zatrudniania osób ze zbyt wysokimi kwalifikacjami? Czego się boją? Najczęściej powody z niezatrudnianiem osób ze zbyt wysokimi kwalifikacjami należą do jednej z 3 grup:
Strach przed za wysokimi oczekiwaniami finansowymi
Skoro wiesz więcej i umiesz więcej, to zasługujesz na więcej. I prawdopodobnie więcej zarabiałeś. Nawet jeśli podasz niższe oczekiwania finansowe i zgodzisz się na pracę poniżej twoje poprzedniej pensji, to pracodawca będzie uważał, że rychło sfrustruje cię obecna sytuacja i będziesz z pensji nie zadowolony. Zaczniesz albo męczyć szefa o podwyżkę, albo odejdziesz do pracy, w której będziesz mógł zarobić więcej.

Strach przed tym, że ta firma jest tylko przystankiem
Dla pracodawcy sama rekrutacja jak i koszt wdrożenia pracownika to inwestycja. Jeśli pracownik zwolni się przed upływem 3-6 miesięcy, to dla pracodawcy są to pieniądze wyrzucone w błoto. Nawet jeśli wniesiesz sobą w tym czasie jakąś wartość, to koszty z reguły i tak będą wyższe. A pracodawca, który widzi pracownika ze zbyt wysokimi kwalifikacjami boi się, że ten szybko odejdzie, bo nadal szuka pracy na swoim poziomie i w końcu ktoś mu ją zaproponuje.

Strach przed tym, że stanowisko szybko ci się znudzi
A jeśli ci się znudzi, to odejdziesz, lub będziesz – co gorsza – siał defetyzm wśród członków załogi. Narzekanie i marudzenie niszczy atmosferę, którą nie łatwo odbudować. Pracodawca woli nie ryzykować.