Dlaczego nie powinieneś zwalniać się z pracy, zanim znajdziesz nową?

Najpierw wypowiedzenie i potem szukanie pracy czy najpierw szukanie, a potem wypowiedzenie? Pierwsza opcja (najpierw wypowiedzenie) dopuszczalna jest jedynie wtedy, kiedy poziom stresu w Twojej dotychczasowej pracy oraz jej warunki uniemożliwiają Ci szukanie w tym samym czasie innej pracy. W zasadzie zawsze powinieneś zwalniać się dopiero wtedy, kiedy  masz już nową propozycję pracy. Dlaczego?

1. Możesz być bez pracy długo

Niezależnie od tego, jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników w Twojej branży i z Twoimi kwalifikacjami, może okazać się, że w momencie, w którym będziesz szukać pracy, nie będzie ciekawych ofert. Ty zaś, mając na karku kredyt i rachunki będziesz bardziej skłonny zgodzić się na mniej ciekawą bądź gorzej płatną pracę.

2. Jeśli jesteś bez pracy masz gorsze warunki negocjacyjne

Z perspektywy rekrutera jesteś bardziej zdeterminowany do pójścia na ustępstwa niż kiedy masz pracę. Dlatego spodziewaj się twardych negocjacji.

3. Rekruter podejrzewa, że kłamiesz

Zwalnianie się z pracy zanim znajdzie się nową jest po prostu nierozsądne. I o ile nie masz dobrego powodu (czyli np. wyjazd za granicę, konieczność opiekowania się kimś, itd.), to wyjaśnienie, że praca nie sprawiała Ci już satysfakcji bądź nie sprzyjała rozwojowi, dla rekrutera nie brzmi wiarygodnie. Ma powody, by podejrzewać, że po prostu zostałeś zwolniony, a pracodawca zawarł z Tobą porozumienie, by nie komplikować sytuacji.