3 powody, dla których pracodawcy boją się zatrudniać osoby bezrobotne

Nie jest tajemnicą, że osoba posiadająca pracę, kiedy chce ją zmienić jest w znacznie lepszej sytuacji niż osoba bezrobotna. Pracujący nie tylko ma większe szanse na otrzymanie pracy, ale również ma lepszą pozycję negocjacyjną. Z czego wynika niechęć pracodawców do zatrudniania osób bezrobotnych (zwłaszcza tych, którzy są bez pracy już kilka miesięcy)?

Pracodawca boi się, że kandydat jest „słaby”

Osoba bezrobotna gdzieś wcześniej pracowała i tę pracę straciła. Nawet jeśli na rozmowie powie, że to była jego inicjatywa bądź wspólna decyzja jego i szefa, to menedżer i tak w to nie zawsze  wierzy, bo przyzwyczajony jest do tego, że kandydaci kłamią. A skoro kandydat został zwolniony to są szanse, że były ku temu powody. Druga sprawa, która świadczy o słabości bezrobotnego to fakt, że minął jakiś czas i żadna inna firma nie zdecydowała się zainwestować w tę osobę.

Pracodawca boi się, że kandydat nie jest na bieżąco

Im bardziej dynamicznie rozwijająca się branża, tym bardziej ryzykowne zatrudnianie kandydata, który jest już kilka miesięcy bez pracy. Będzie musiał poświęcić czas na to, by się na nowo wdrożyć. A jeśli na rozmowie wyjdzie, że sam nie interesował się tematem, to dodatkowo jest podejrzenie, ze obszar w którym szuka pracy, kompletnie go nie interesuje. To co można zrobić, by rozwiać te obawy, to przygotować się do spotkania.

Pracodawca boi się, że kandydat jest leniwy

Być może kandydat nie jest wcale taki kiepski, a po prostu nie chce mu się pracować. I po odejściu z pracy postanowił zrobić sobie wolne. Taka osoba jest zawsze traktowana jako nieco ryzykowna, bo po pierwsze oznacza to, że ma alternatywne źródło dochodu (a jednak dla większości pracodawców najlepszym zabezpieczeniem Twojej lojalności jest Twój kredyt), a po drugie nie pragnie aż tak mocno pracować. A to za duże ryzyko. To co można zrobić, by rozwiać te obawy, to wyjaśnić, co robiłeś w trakcie bezrobocia (np. opiekowanie się chorą matką lub wolontariat, który pokazuje, że jesteś pracowity).