10 pytań, które na pewno padną podczas spotkania rekrutacyjnego

Co rekrutacja, to inny rekruter. A co za tym idzie, inne pytania rekrutacyjne. Niektóre jednak pytania padaja prawie zawsze. Na co sie przygotować? Przed wami 10 pytań, z których przynajmniej połowa zawsze pojawia się  na rozmowie kwalifikacyjnej.

1.Dlaczego skończyła się Pana współpraca z poprzednią firmą / dlaczego chce pan zmienić prace?

To pytanie pada zawsze, jest bowiem niezwykle diagnostyczne. Pozwala stwierdzić, co dla kandydata jest w pracy ważne i co może spowodować, że z pracy odejdzie. Dlatego też wymijające odpowiedzi typu „nie chcę źle mówić o pracodawcy” bądź „poczułem że to już mój czas i chcę czegoś nowego” nie do końca są dobre. Osoba rekrutująca ma wtedy wrażenie, że gdzieś tam jest „drugie dno” i kandydat nie jest szczery. (Nawet jeśli rzeczywiście poczułeś że „to twój czas” to z czegoś to poczucie wynika – z braku docenienia w pracy, niskich zarobków, tego, że szef nie wysyła cię na szkolenia, lub po prostu nudzisz się w swojej pracy).

2.Czego Pan oczekuje po nowej pracy ?

Kolejny sposób na to,by dowiedzieć się tego, co dla kandydata jest w pracy ważne, co sprawia, że mu się chce pracować i co go do pracy zmotywuje. Poznając oczekiwania kandydata, rekruter porównuje je z tym, co firma tak naprawdę ma do zaoferowania. Chodzi bowiem o to, by potrzeby i oczekiwania były jak najbardziej zbieżne. To pozwala budować długą relację między pracodawcą a pracownikiem.

3.Dlaczego chce Pan u nas pracować?

To pytanie ma na celu sprawdzenie zarówno motywacji kandydata do pracy, jego oczekiwań względem stanowiska i przyszłej pracy oraz wiedzy na temat firmy do której pracownik kandyduje. Aby dobrze wypaść, trzeba zarówno mieć wiedzę o firmie (czyli wejść na jej stronę internetową przed spotkaniem), dokładnie przeczytać ogłoszenie rekrutacyjne (by mieć wizję stanowiska na jakie kandydujemy) i wiedzieć, czego po nowej pracy oczekujemy (dzięki temu nie trafimy w miejsce, w którym będzie nam źle, bo firma nie zapewni tego, na czym najbardziej nam zależy). Warto też sprawdzić zakładkę „misja i wizja”firmy na jej stronie internetowej (jeśli istnieje).

4.Jaka jest Pana największa wada / zaleta?

Niegdyś pytanie, które pojawiało się na każdej niemalże rozmowie, dziś – na szczęście – już coraz rzadziej stosowane, ale jednak nadal często spotykane. Dlaczego „na szczęście”? Przede wszystkim dlatego, że kandydaci nauczyli się już jak na tego typu pytanie odpowiedzieć i szukają takiej wady, która jednocześnie jest zaletą. Rekruterzy nauczyli się zatem, że pytanie tego typu niewiele wnosi i coraz częściej pytają o mocne strony kandydata. Tak czy siak na jedno i drugie pytanie warto być przygotowanym.

5. Jakie ma Pan pasje / zainteresowania?

To pytanie często pada na początku spotkania – na tzw. rozluźnienie, bądź na końcu spotkania, kiedy osoba rekrutująca chce dowiedzieć się, jakim kandydat będzie nie tylko pracownikiem, ale poniekąd jakim jest człowiekiem. Pasje i zainteresowania potrafią bardzo wiele powiedzieć o człowieku. Poza tym, wiele firm ludzi zatrudniać ludzi, którzy po pracy lubią robić coś więcej niż siedzieć przed telewizorem – daje to szanse nie tylko na ciekawszą osobowość kandydata, ale również na lepszą atmosferę w pracy – takie osoby są po prostu bardziej interesujące. Oczywiście pasją mogą być również Twoje dzieci, czy codzienne czynności takie jak gotowanie czy spacery.

6. Na jakie stanowiska wysyła Pan jeszcze CV?

To pytanie nie ma na celu sprawdzenia z jaką konkurencją musi się liczyć potencjalny pracodawca. Jego celem jest zbadanie spójności obranej przez kandydata drogi. Jeśli np. kandydat na asystenta ds. marketingu szuka jednocześnie pracy jako specjalista ds. PR, handlowiec, kierowca i pracownik call center, to widać wyraźnie, że nie do końca ma na siebie pomysł i jest w stanie robić wiele rzeczy, byle tylko mieć pracę. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz szukać pracy szeroko, ale każdy pracodawca chciałby, by jego pracownik interesował się tym, czym będzie się zajmował – zatem może nie spowiadaj się ze wszystkich stanowisk na jakie rzeczywiście wysłałeś aplikację.

7. Jakie szkolenia związane ze stanowiskiem o jakie się Pan ubiega Pan odbył?

To pytanie może mieć różne formy – np. kandydat proszony jest o przytoczenie jednej wybranej umiejętności, którą zdobył na szkoleniu. W ten sposób bada się, czy szkolenia wpisane w CV nie są kłamstwem oraz czy kandydat cokolwiek ze szkolenia wyniósł (bo może po prostu przesiedział dwa dni dobrze się bawiąc, a rozwój jest mu zupełnie nie potrzebny do szczęścia).

8. Za co Pan w pracy odpowiadał/ jakie były Pana zadania?

Podstawowe pytanie by zweryfikować to, co kandydat na wypisywał w CV. Pytanie o zadania różni się o pytania o odpowiedzialność. Przy zadaniach listujemy wszystko co robiliśmy a przy pytaniu o zakres odpowiedzialności mówimy o tym, co było na naszej głowie (i za co my swoją głową ręczyliśmy). Pytanie jest o tyle podchwytliwe, że niekiedy zdarza się, że kandydat w CV wypisuje mnóstwo zadań, a tak naprawdę przy wszystkich zaledwie asystował.

9. Co chciałby Pan robić za 5 lat

Niestety nadal często zadawane pytanie na rekrutacji, które w założeniu ma zmierzyć plany kandydata i zbadać to, jaką ma motywację do pracy oraz w jakim kierunku chce się rozwijać. W założeniu, bo kandydaci albo nie są w stanie tego przewidzieć przy obecnym rynku pracy i pytanie to wzbudza ich niepokój, albo też mają poczucie, że pracodawcy oczekują bezwarunkowego oddania i chcą usłyszeć od kandydata „chciałbym awansować u Państwa o jeden szczebel w drabince” . W efekcie mało co z takiego pytania i odpowiedzi na nie wynika.

10.Ile chciałby Pan zarabiać?

To pytanie pojawia się często tam, gdzie budżet na stanowisko jest ruchomy (czyli firma zaplanowała widełki płacowe dla tego stanowiska). Wiele poradników uczy by odbijać piłeczkę tak długo jak to możliwe, mamy wtedy bowiem lepszą pozycję negocjacyjną. Jest w tym nieco racji, choć nie raz traficie na nieugiętego rekrutera, który nie popuści. Na taką ewentualność trzeba być przygotowanym i pewnym głosem podać swoje oczekiwania finansowe bez tłumaczenia się dlaczego tyle a nie mniej.

Rzadko kiedy otrzymacie na rekrutacji wszystkie pytania, ale kilka z powyższych na pewno się pojawi – nie zapomnijcie się przygotować!