10 postanowień, które powinieneś podjąć na 2015 rok

nowy rokNowy Rok to czas podsumowań i tworzenia planów oraz założeń na kolejny okres. To dobry moment na to, by zastanowić się nad swoją karierą zawodową i jej przyszłością oraz stworzyć plan działania. Jakie trendy rynku pracy powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz, by Twoja kariera nabrała rozpędu?

1.Stwórz plan rozwoju kariery

Podstawowym błędem, który robimy i który nie pozwala nam efektywnie rozwinąć swojej kariery zawodowej, jest odkładanie wielu decyzji na później. Chcemy zmienić prace, ale nie zaczynamy jej szukać. Chcemy zrobić w przyszłości nowy certyfikat potwierdzający nasze kompetencje, ale nie rozglądamy się za szkoleniami. Wiemy, że warto byłoby poprawić nasze CV i zacząć je rozsyłać, ale – ponieważ mamy pracę – odkładamy to „na jutro”. Efektem jest nierzadko kilka lat spędzone w firmie, bez rozwoju, podwyżki i z coraz wyższym poziomem frustracji. A gdybyś aktywnie działał, przez te kilka lat mógłbyś już dojść do wyższego stanowiska i pensji. Stwórz zatem plan, w którym zadasz sam sobie konkretne daty na wykonanie poszczególnych zadań i ustalisz, dokąd chcesz dojść i jakie kroki w tym celu podejmiesz. W tworzeniu planów świetnie sprawdza się metoda. SMART.

2.Znajdź swoje mocne strony

Wielu z nas wydaje się, że posiadamy jedynie kilka umiejętności, w których jesteśmy dobrzy. Zostaliśmy tak zaprogramowani przez nasze doświadczenia i obecną pracę. Tymczasem wcale nie jesteś skazany na wykonywanie tego samego zawodu całe życie – nawet jeśli jest to twój zawód wyuczony. Każdy z nas jest elastyczny i jedyne czego potrzebujemy to możliwość wykorzystania potencjału, który w nas drzemie. Zastanów się zatem, jakie kompetencje posiadasz, w czym jesteś dobry a co ci wybitnie nie leży. Wykorzystaj zasadę jeża i określ co mógłbyś robić w życiu – taka świadomość pozwoli ci nie tylko lepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, ale również efektywniej szukać pracy i myśleć o własnej karierze.

3.Kup dobry garnitur

Masz na to cały rok – co miesiąc odkładaj zatem pewną kwotę, którą przeznaczysz na zakup stroju (garnituru, garsonki), w której będziesz wyglądać jak milion dolarów. Niestety Polacy rzadko przywiązują wagę do wyglądu i nie mają świadomości tego, jak duże znaczenie ma pierwsze wrażenie, jakie robimy na naszym rozmówcy. Garnitur z bazarku, nawet niezwykle okazyjny cenowo, będzie zawsze garniturem w którym będziesz wyglądać kiepsko. Rozpoczęcie dbania o siebie to również redukcja piwnego brzuszka i wizyta u dobrego fryzjera (regularna). Choć w naszym kręgu kulturowym, mężczyźni (a i część kobiet) nie są przyzwyczajeni do dbania o siebie, to ty możesz być osobą, która przeczy opinii o tym, że Polacy są zaniedbani. Dobry wygląd pomoże ci czuć się bardziej pewnym siebie, a to przekłada się na to, jak jesteś postrzegany przez szefa, współpracowników, klientów. Zainwestuj zatem nieco czasu w lekturę dobrych blogów na temat tego, jak dobrać garnitur i zacznij wyglądać profesjonalnie.

4.Zacznij się uczyć języka obcego

Sam angielski to już zdecydowanie za mało. Jeśli chcesz być konkurencyjnym na rynku pracy kandydatem, podejmij naukę obcego języka. Po kilku latach zdobędziesz kompetencje, które niezwykle mocno liczą się na rynku pracy i są w stanie mocno podbić twoje możliwości rozwoju. Choć proces nauki wydaje się długotrwałą inwestycją, to już po dwóch latach nauki język obcy opanujesz na tyle, by pracodawcy mogli te kompetencję wziąć pod uwagę. Wybierz język, który lubisz i który – w twojej branży – jest poszukiwany a jednocześnie nie nazbyt często spotykany. Nauka języków obcych to zawsze dobry pomysł, bo poza możliwością lepszej kariery, daje również szereg innych plusów – np. pozwala poprawić funkcjonowanie mózgu, koncentrację oraz zapamiętywanie.

5.Świadomie korzystaj z social mediach

Korzystasz z Facebook’a, Instagrama czy profesjonalnych sieci społecznościowych typu GoldenLine czy LinkedIn? Zadbaj o to, by były aktualne, oraz by nie szkodziły twojej karierze zawodowej. Coraz większa część rekruterów zwraca uwagę na obecność kandydatów w social media, nie tylko podejmując decyzję o rezygnacji z rekrutowania kandydata, jeśli znajdzie negatywne przejawy jego obecności w internecie, ale również poszukując aktywnie kandydatów w tych mediach. Daj się zatem

6.Bądź aktywny w social media

Kolejnym krokiem w wykorzystaniu social media na użytek rozwoju kariery zawodowej jest aktywne promowanie swojej obecności i ułatwienie pracodawcy znalezienia twojej osoby. Dołącz do tematycznych grup na Facebook i LinkedIn, wypowiadaj się i dziel wiedzą. Dzięki temu, możesz nie tylko uzyskać dodatkowe zlecenia czy propozycje współpracy, ale również znaleźć pełnoetatowe zatrudnienie.

7.Nawiąż kontakt z head-hunterami

Agencje rekrutacyjne spodziewają się wzrostu zamówień w przyszłym roku – a o oznacza, że firmy będę coraz aktywniej poszukiwać specjalistów. Daj sobie szanse i pozwól osobom związanym z branżą rekrutacyjną znaleźć twoją kandydaturę. Skontaktuj się z head-hunterami, wyślij im swoje CV, nawiąż relację. Oni wiedzą, kto i kogo szuka i mogą pomóc ci znaleźć lepszą pracę.

8.Buduj sieć networkingową

Kontakty to ogromna siła – w dzisiejszym świecie to dzięki nim uzyskujemy informację oraz nowe możliwości. Ważne, by twoje kontakty stały „oczko” wyżej niż ty sam. Jeśli otaczasz się narzekaczami, którzy od lat stoją w miejscu i nic ze sobą nie robią – zmień znajomych! Oni trzymają cię w miejscu i nie pozwalają się rozwijać. Staraj się otaczać inspirującymi ludźmi, od których jesteś w stanie się czegoś nauczyć.

9.Szukaj nowych możliwości

Praca na etacie przez całe życie (i to w jednej firmie), przestała być już typowa. Przyszłość to pracownicy kontraktowi, samozatrudnieni i freelancerzy. Nie w każdym zawodzie jesteś w stanie pracować zdalnie czy jako pracownik kontraktowy, ale warto zastanowić się, czy jesteś w stanie wykształcić sobie nowy zawód (jako konsultant, ekspert, człowiek, który coś tworzy itd.). To da ci nie tylko nowe możliwości zarobkowania, ale również poprawi poczucie bezpieczeństwa – nawet jeśli stracisz pracę, będziesz miał alternatywę.

10.Znajdź sobie hobby

Twoje życie to tylko praca – dom – praca? Tak żyje większość Polaków, weekendy spędzając przed telewizorem. Taki tryb życia owocuje gnuśnieniem, frustracją i poczuciem niespełnienia. A to przekłada się na to jak pracujesz, jakie możliwości widzisz wokół siebie, jak się czujesz. Zmuś się do tego, by wyjść poza schemat i zacząć robić coś nowego – masz na to cały rok!