10 najpopularniejszych pytań behawioralnych…

… czyli takich, w ramach których musisz opowiedzieć jakąś historię ze swojego życia zawodowego. 

To jedne z najchętniej stosowanych w czasie rekrutacji pytań. Pozwalają wnioskować, jak kandydat będzie sobie radził w podobnych sytuacjach, a także sprawdzić, jak dużą wiedzę o sobie ma kandydat.
Jakie pytania behawioralne zdarzają się najczęściej? Na co się przygotować?

1. Proszę opowiedzieć nam o sytuacji, która była dla Pana szczególnie stresująca i jak Pan sobie z nią poradził?

Odpowiedzi kandydata wskazują rekruterowi:

Jak sobie poradzić? Opowiedz o takiej sytuacji, która kiedyś była dla Ciebie stresująca, ale już nauczyłeś się z nią pracować. Unikaj historii, które pokażą, że dana sytuacja jest nadal problematyczna.

2. Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał Pan błyskawicznie podjąć decyzję

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Opowiedz o sytuacji, w której podjąłeś decyzję sam (bez uczestnictwa innych osób) i która była rzeczywiście szybka. Wybierz historię, która się dobrze skończyła.

3. Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której miał Pan konflikt z kolegami lub przełożonym

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Nie mów, że nie miałeś żadnych konfliktów – każdy je miewa. Opisz sytuację, w której doszedłeś z kolegami lub szefem do kompromisu (a nie takiej, w której odpuściłeś lub zmusiłeś do odpuszczenia innych).

4. Proszę opowiedzieć o najtrudniejszej dla Pana sytuacji zawodowej

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Wybierz historię, która była trudna ze względu na okoliczności zewnętrzne (a nie Twój brak kompetencji). To bardziej bezpieczne (chyba że masz w zanadrzu historię na temat tego, jak mimo braków kompetencyjnych poradziłeś sobie z sytuacją). Skup się na konkretnych czynnościach, które wykonałeś i na tym, czego Cię ta sytuacja nauczyła.

5. Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał Pan przekonać kogoś do swojego pomysłu

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Wybierz historię, w której musiałeś się napracować, by przekonać szefa lub kolegów (np. prezentacja, argumenty). Pokaż pasję i zaangażowanie. Nie opowiadaj o historiach, które zakończyły się porażką (Twój pomysł się nie sprawdził).

6. Proszę opisać nam najbardziej kreatywną rzecz, którą zrobił Pan w pracy

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Wybierz rzeczywiście kreatywne zadanie, a może też takie, które zaangażowało innych pracowników i przełożyło się na lepsze wyniki.

7. Proszę nam powiedzieć, jaką rolę zazwyczaj przyjmuje Pan w czasie pracy zespołowej?

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Zastanów się i opisz siebie zgodnie z prawdą. Jeśli nie masz natury lidera, a zaczniesz opowiadać, że zwykle przewodzisz innym, będzie jasne, że albo fantazjujesz albo nie masz pojęcia o tym, jakie są Twoje mocne strony.

8. Proszę opowiedzieć nam o sytuacji, w której nie był Pan w stanie dotrzymać umówionego terminu. Co Pan zrobił?

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Opowiedz o takiej sytuacji, w której mimo niedotrzymania terminu, zadanie nie zostało całkowicie „zawalone”. Zdecydowanie nie opowiadaj o tym, jak to pracujesz ponad siły, aż zadanie nie zostanie wykonane – chyba że chcesz, by wzięto Cię za nieradzącego sobie z zadaniami pracoholika.

9. Proszę opowiedzieć o Pana największym sukcesie zawodowym

To pytanie (podobnie jak pytanie o porażkę) pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Wybierz historię, w której to Ty jesteś autorem sukcesu (nawet jeśli w pracy brały udział inne osoby – to najlepiej jeśli sytuacja będzie dotyczyć głównie ciebie). Wybierz coś, co rzeczywiście można uznać za sukces.

10. Proszę opowiedzieć o swojej największej kompetencji i tym, jak wykorzystuje ją Pan w pracy.

To pytanie pozwala ocenić:

Jak sobie poradzić? Wybierz kompetencje, której jesteś pewien! Miej w zanadrzu więcej niż jedną historię z nią związaną.

Pytania behawioralne nie są łatwe – nie raz Cię zaskoczą. Nie panikuj, tylko spokojnie się zastanów nad odpowiedzią. Wiadomo przecież, że nie możesz przygotować się na każde pytanie, a przypomnienie sobie odpowiedniej sytuacji zawodowej zajmuje czas. Staraj się nie unikać odpowiedzi, mówiąc „nie pamiętam takiej historii” lub „nie przydarzyło mi się nic takiego”.