Jak przygotować się do wyjazdu za granicę w celach zarobkowych?

Polacy wyjeżdżają za granicę najczęściej dlatego, że liczą na dużo wyższe zarobki. Powodów takiej decyzji jest jednak więcej. Emigracja to też niejednokrotnie lepsze perspektywy rozwoju zawodowego, wyższy standard życia, czy lepsze warunki socjalne. Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

 

Wybierz dla siebie odpowiedni kierunek!

Jaki jest najczęściej wybierany kierunek emigracji przez Polaków? Tutaj od dłuższego czasu nic się nie zmienia – nasi rodacy najchętniej wyjeżdżają do Niemiec. Wśród popularnych destynacji znajdują się też Norwegia, Szwecja i Holandia. Branże, w których można znaleźć najwięcej ofert pracy w tych krajach to: budownictwo, opieka, praca na magazynie i produkcja. Wybierając destynację warto wziąć pod uwagę zarobki w danym kraju. W Holandii obecnie minimalna stawka godzinowa to 10,14 euro. Z kolei w Niemczech płaca minimalna wynosi 10,88 euro brutto na godzinę. W praktyce jednak często można liczyć na zarobki wyższe od minimalnych. 

 

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę w celach zarobkowych?

Na początek dobrze zacząć od przeanalizowania tego, w jakiej branży chcemy pracować i czy nasze kompetencje są wystarczające, by się w niej zatrudnić. Następnym krokiem powinien być bardzo dokładny research na temat tego, jak wygląda praca w konkretnym kraju, jakie obowiązują tam zasady i ile kosztuje utrzymanie. Warto podpytać znajomych, którzy wyjeżdżali w celach zarobkowych, jakie są ich doświadczenia. Z kolei, gdy już rozpoczynamy poszukiwania na portalach pracy, to warto pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące przyszłego pracodawcy. Im więcej informacji uda nam się uzyskać, tym mniejsza szansa na rozczarowanie.

 

Jakie dokumenty warto przygotować?

By móc wyjechać za granicę do legalnej pracy należy skompletować odpowiednie dokumenty. Co na pewno nam się przyda? Bez wątpienia dowód tożsamości lub paszport (na wszelki wypadek warto mieć ze sobą ksero obydwu dokumentów). Należy też zabrać zezwolenia na pobyt i pracę (jeśli jest to wymagane w kraju, do którego jedziemy). Dodatkowo dobrze jest mieć przy sobie umowy w sprawie pracy oraz zakwaterowania, certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające określone umiejętności oraz ubezpieczenie zdrowotne. Z takim zestawem można czuć się bezpiecznie!

 

Gdzie szukać pracy za granicą?

To proste! Zawsze aktualne oferty znajdziesz na portalu https://www.infopraca.pl/ oraz na naszej grupie https://bit.ly/praca_zagranicą.