Jak się przebranżowić? 5 kroków do zmiany zawodu!

Badania pokazują, że odczucie minięcia się z powołaniem zawodowym towarzyszy nawet połowie Polaków! Decyzję o wyborze ścieżki kariery zazwyczaj podejmujemy w bardzo młodym wieku i nic dziwnego, że z czasem możemy chcieć czegoś innego. Jak odpowiednio przygotować się do zmiany zawodu? O czym warto pamiętać, jeśli chcemy się przebranżowić?


Masz ochotę rzucić papierami z dnia na dzień? Postaraj się ostudzić emocje. Takie nagłe decyzje mogą mieć bolesne konsekwencje. Znalezienie dobrej pracy w nowym zawodzie wymaga czasu i samozaparcia. A jeśli nagle zacznie Ci brakować środków do życia, to jest bardzo duża szansa, że zamiast w wymarzonej pracy wylądujesz w pierwszej lepszej, która akurat się nawinie.


Czego oczekujesz od nowej pracy? Lepszych zarobków? Benefitów pracowniczych? Bardziej elastycznego trybu pracy? A może szans rozwoju? Spisz sobie listę najważniejszych rzeczy, których szukasz w nowej branży. 

 

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Automatyzacja i zmieniające się warunki ekonomiczne sprawiają, że niektóre stanowiska pracy przestają istnieć, powstają zaś zupełnie nowe. Jeśli zamierzasz włożyć wysiłek w przekwalifikowanie się, to warto myśleć przyszłościowo. Zastanów się, czy za 5 lat wybrany zawód będzie nadal popularny i potrzebny.

 

Jak? Wybierz się na praktyki, staż lub wolontariat! Zobacz, czy Twoje wyobrażenia o danym stanowisku mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Pamiętaj też, że każda praca ma swoje dobre i złe strony. Aby lepiej poznać specyfikę branży od środka, porozmawiaj ze znajomymi, którzy pracują w danym środowisku. Po zrobieniu dokładnego rekonesansu jest większa szansa na uniknięcie rozczarowań. 


Chcesz zmian? W takim razie nie możesz stać w miejscu! Rozwijaj swoje umiejętności poprzez udział w kursach i warsztatach. Zdobywaj nowe certyfikaty na szkoleniach. Jeśli obecnie pracujesz na etacie, to nowe kompetencje możesz zdobywać w świecie online. Doszkalaj się samodzielnie w domu, np. czytając branżowe książki i prasę.

 

Na zmiany nigdy nie jest za późno! Wystarczy, że do przekwalifikowania się podejdziesz mając dobry plan i określone cele. A pracy w nowych branżach możesz szukać na portalu www.infopraca.pl.