Jakim typem ekstrawertyka jesteś?

rp_spolecznosci3.jpgWiesz, że masz osobowość ekstrawertywną – potrzebujesz wokół siebie ludzi, by sprawnie funkcjonować, jesteś towarzyski, mówisz szybko lubisz aktywność i wyzwania a z kontrolą emocji nie radzisz sobie najlepiej? A jakim rodzajem ekstrawertyka jesteś? Przyjrzyj się sobie, a dowiesz się, jak lepiej funkcjonować.

Z ostatnich badań opublikowanych w Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience wynika, że ekstrawersja może przyjmować dwie różne postaci (znaleziono nawet różnice w budowie mózgu pomiędzy tymi dwiema postaciami, które potwierdzają istniejącą od kilku lat hipotezę). Ekstrawertyk może być zatem skierowany na ludzi (tzw. ekstrawersja afiliacyjna) i na aktywność (ekstrawersja sprawcza). Różnica między tymi dwoma typami osobowości jest – jak się okazuje – spora i błędem było wkładanie wszystkich ekstrawertyków do jednego worka.

Jaki jest ekstrawertyk sprawczy?

To osoba, która energię czerpię z tego, co się wokół niej dzieje. To osoby, które lubią działanie, które ma cel, aktywność, są wrażliwe na nagrody, potrzebują stale nowych osiągnięć i przyjmują rolę przywódczą, kiedy tylko mają ku temu okazję.

Jaki jest ekstrawertyk afiliacyjny?

To osoba ciepła w kontakcie, która kocha ludzi i nie potrafi bez nich żyć. Ważne są dla niej relacje z innymi, potrzebują dużej grupy odniesienia i możliwości stałego kontaktu z innymi ludźmi. Kiedy są sami – więdną i stają się smutni i pozbawieni energii.

Te dwa typy osobowości – choć oba aktywne, skłonne do działania, energetyczne i otwarte na innych, działają nieco inaczej. Przykładowo – ekstrawertyk afiliacyjny, będzie świetnie się czuł w sytuacji, w której ma wokół siebie wiele osób i może z nimi przebywać ale nie będzie dążył do pozycji lidera. Praca na stanowisku opiekuna czy np. sprzedawcy będzie dla nich bardzo satysfakcjonująca i nie będą oczekiwać awansu. Ku odmianie, ekstrawertyk sprawczy, będzie najlepiej czuł się w pracy, w której jego wyniki są nagradzane i ma możliwości podejmowania samodzielnych decyzji.

Oczywiście te dwa typy ekstrawersji nie występują osobno –zazwyczaj osoba posiada oba typy, tyle że jeden z nich jest mocniejszy. Warto rozpoznać je u siebie, by wiedzieć jakie aktywności i jakie rodzaje prac mogą nam przynieść więcej zadowolenia i spełnienia.