10 elementów diety dla pracujących umysłowo

Jeśli pracujesz umysłowo i w dużym stresie, ważne byś codziennie dostarczał do organizmu odpowiednich składników odżywczych po to, by Twój mózg mógł pracować na najwyższych obrotach. Niektóre jedzenie jest znacznie bardziej wartościowe dzięki zawartości odpowiednich kwasów tłuszczowych i mikroelementów niż inne – warto wiedzieć zatem co jeść – by nawet bardzo męcząca praca nie powodowała, że po wyjściu z biura jesteśmy tak zmęczeni, że nasz mózg pragnie jedynie telewizyjnej papki.

1.Orzechy

Zwłaszcza laskowe -niezwykle zdrowe, ale jednocześnie bardzo kaloryczne. Orzechy zawierają przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz dużą ilość białka. Orzechy laskowe zawierają fosfor, wapń, magnez, potas oraz sporo żelaza i manganu. Jeśli zatem pijesz dużo kawy i masz stresującą pracę, to orzechy laskowe pozwalają uzupełniać braki.

Ze względu na wysoką kaloryczność orzechów stosujmy je jako przekąskę w pracy – np. w ramach drugiego śniadania lub dodatek do sałatek.

2.Kawa

Teoretycznie nie uważa się kawy za element zdrowego odżywiania. Tymczasem pita w rozsądnych ilościach ma dobre działanie na organizm. Jak wykazują badania, potrafi wpłynąć na wydłużenie życia. Poza tym kobiety, które piją kawę mają mniejsze szanse na depresję – ich samopoczucie jest bardziej optymistyczne i dzięki temu widzą więcej rozwiązań jednej sytuacji – co w pracy niezwykle się przydaje. Oczywiście kawa nie może być pita w nadmiarze i trzeba pamiętać – przy jej używaniu – o uzupełnianiu wypłukiwanych przez nią minerałów – zwłaszcza magnezu.

3.Woda

Zwykła woda to zbawienie dla mózgu. Kiedy wykonujemy większy intelektualny wysiłek, odruchowo po nią sięgamy. Mózg jest bardzo wrażliwy na utratę wody i jeśli nie zapewniamy jej wystarczającej ilości, mózg się zaczyna nieco obkurczać i w efekcie pracuje znacznie mniej efektywnie niż keidy jest w pełni uwodniony. Dlatego bardzo ważne jest to, by pamiętać o wypiciu szklanki wody co godzinkę lub dwie.

4.Zielona herbata

Nie dość, że dostarcza brakującej wody, to jeszcze bogata w antyoksydanty pozwala poprawić pamięć. Można ją swobodnie pić w pracy, pamiętając jedynie o sposobie parzenia (nie wrzątek i maks 5 minut zaparzania). Alternatywą dla kawy i zielonej herbaty jest też yerba mate, która dodatkowo pobudzi nasz organizm do działania.

5. Szpinak, brokuły, brukselka

Czyli wszystkie zielone warzywa, które zawierają dużą ilość żelaza. Badacze z Harvard Medical School przeprowadzili badanie, z którego wynika, że osoby, które jedzą więcej zielonych warzyw, w toku starzenia się zachowują lepszą pamięć i zdolności poznawcze niż osoby, które unikały tych warzyw. Zatem brukselka czy brokuł do obiadu pomoże nam nie tylko na co dzień – dzięki dostarczaniu żelaza, ale również pomoże w przyszłości.

6. Awokado

Owoc ten niezbyt w Polsce popularny jest zdecydowanie warty tego, by zwracać na niego większa uwagę. Zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniża ciśnienie i poprawia przepływ krwi do mózgu – dzięki temu jest bardziej dotleniony i lepiej pracuje. Poza tym, jedzenie owoców takich jak awokado obniża ryzyko chorób serca. W efekcie żyjemy dłużej i pełniej.

7. Kiełki pszenicy

Zawierają duże ilości lecytyny, która wpływa na tworzenie śladów pamięciowych – czyli dzięki lecytynie lepiej i szybciej zapamiętujemy nowe informacje. Lecytyna uniemożliwia też odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, co poprawia przepływ krwi i sprawia, że nasz mózg pracuje sprawniej. Kiełki można jeść jako przekąskę lub dodawać do sałatek bądź kanapek, które robimy sobie do pracy.

8. Glukoza

Odpowiedni poziom cukru we krwi poprawia myślenie. to nasz mózg odpowiada za największy pobór glukozy – im mocniej i intensywniej myślimy, tym potrzebujemy jej więcej. By jeść zdrowo trzeba jednak pamiętać o tym, by zapewniać poziom glukozy na stałym poziomie. Czekoladowy batonik podniesie nam jej poziom na chwilę i wprawdzie będziemy po batoniku lepiej myśleć, ale szybko poziom glukozy opadnie a my staniemy się ociężali i śpiący. Dlatego najlepiej wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym – takie, które zapewniają stopniowe uwalnianie glukozy z pokarmu. Dzięki nim będziemy dłużej syci, nie przybierzemy na wadze, a nasz mózg będzie pracował lepiej.

9. Ryby morskie

Sardynki, łosoś, tuńczyk i makrela powinny gościć na naszym stole 2-3 razy w tygodniu. Zawierają kwasy tłuszczowe Omega 3, które mają zbawienny wpływ na nasz mózg. Poprawiają zapamiętywanie i procesy uczenia się. Kwasy te, świetnie działają również na nasz układ krwionośny. Ryby nie są najlepszym rozwiązaniem na obiad w biurze – ich zapach może przeszkadzać współpracownikom. Dlatego lepiej ryby jeść na obiad w domu bądź dodawać je do sałatek. Wędzony łosoś lub sardynki świetnie współgrają z sałatą, pomidorem i papryką.

10. Curry

Składnik curry – kurkumina niweluje działanie wolnych rodników w całym ciele, co również wpływa korzystnie na pracę mózgu. Zapobiega demencji i chorobie Alzheimera. Nie stosujemy jej w nadmiarze -w wystarczy dodać ją jako przyprawę raz na jakiś czas – np. raz w tygodniu.

W codziennym odżywianiu w biurze koniecznie pamiętajmy o odpowiedniej ilości płynów, nie stosujmy produktów o wysokim indeksie glikemicznym a jako przekąskę w pracy zamiast tuczących batoników wybierajmy orzechy, kiełki i owoce. Nasz mózg (i nasza linia) będą nam wdzięczne.

Tagi: