Za dużo snu szkodzi

Narzekacie na to, że jesteście codziennie niewyspani? Może pomoże wam to, że gdybyście mogli spać po 8 godzin dziennie i więcej, to narażalibyście się na problemy z sercem.

Zbyt krótki sen jest niekorzystny dla naszego organizmu. Przede wszystkim dla naszego mózgu. Powoduje stopniowo narastające i niezauważalne dla zbyt mało śpiącej osoby zmiany, które negatywnie wpływają na jej zdolność koncentracji i przetwarzania informacji. Dodatkowo, sen krótszy niż 6 godzin owocuje problemami z sercem – zwiększa ryzyko zawału serca i chorób krążenia. Uwaga – zbyt długa ilość snu jednak też okazuje się nie być korzystna dla serca.

Naukowcy z Chicago Medical School odkryli, że osoby, które śpią 8 lub więcej godzin na dobę, częściej cierpią na problemy związane z układem krążenia niż osoby śpiące między 6-8 godzin. Po przebadaniu historii chorób ponad 3000 osób, okazało się, że spanie powyżej 8 godzin, zwiększa ryzyko chorób serca (głównie zawału i ataku serca) aż dwukrotnie, w porównaniu do tych, którzy śpią optymalnie (6-8 godzin na dobę).

Niestety nie wiadomo, dlaczego dłuższa ilość snu jest powiązana z chorobami serca, niemniej jednak najsensowniej dla naszego zdrowia jest jednak spać nie krócej niż 6 i nie dłużej niż 8 godzin. Zatem jeśli wstajecie o 6 powinniście się położyć między 22.00 a 24.00. A ile śpicie w rzeczywistości?

Tagi: