Ważne decyzje? Podejmuj je w kwietniu w południe

Zastanawiasz się nad przyjęciem nowej oferty pracy? Według naukowców, najlepszą porą na ważne decyzje jest 11:59. Nie odkładaj zaś lepiej decyzji na porę nocną.

Dlaczego decyzja w samo południe jest najlepsza? Zdaniem naukowców jesteśmy wtedy już po porannej gonitwie, a jeszcze przed pośpiechem związanym z wyjściem na obiad. Nie odczuwamy też (o ile zjedliśmy śniadanie) głodu, który powoduje że nasze myśli mimowolnie dryfują wokół tematów kulinarnych.

Pora wieczorna (lub jeśli ktoś woli – nocna) – czyli czas po 22.00 to moment w którym powoli przygotowujemy się do snu i myślimy albo o wygodnym łóżku, albo o nadchodzącej jutro pracy. To nie jest dobry czas na podejmowanie ważnych decyzji – jesteśmy zmęczeni, rozkojarzeni, gorzej łączymy fakty. Naukowcy badający tą sprawę zapytali badanych o to, czy podjęliby ważną dla siebie decyzję po 22.00 – tylko 1% badanych uznało, że czują się wtedy wystarczająco dobrze (zatem najwyraźniej sami siebie chronimy).

Naukowcy przyjrzeli się też temu, jak wygląda podejmowanie decyzji w perspektywie miesięcy. Okazuje się, że najlepsze podejmowane są w kwietniu – bo to zarówno nudny miesiąc jak i dość przyjemny jeśli chodzi o aurę. Najgorsze decyzje i najbardziej irracjonalne – podejmujemy w grudniu – bo święta nas stresują. Zatem – jeśli rozważacie zmianę pracy, macie jeszcze dwa tygodnie – potem zacznie się „irracjonalny” grudzień.

źródło:ndtv.pl

Tagi: