Będzie więcej wolnego na dzieci?

Obecnie rodzice mają do dyspozycji dwa dni rocznie płatnego zwolnienia na załatwienie spraw związanych z dziećmi (do 14 roku życia dziecka). Rzecznik Praw Dziecka uważa, że to zdecydowanie za mało – zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych.

Dwa dni opieki nad dzieckiem przysługują obojgu rodzicom (to znaczy, że każdy rodzic może wykorzystać po 1 dniu lub jeden 2 dni, ale drugi wtedy nie ma dni opieki). Nie ma znaczenia ile dzieci posiadają rodzice – dwa dni rocznie na opiekę nad dzieckiem przysługują zarówno na jedno jak i na kilkoro dzieci. To właśnie niepokoi Rzecznika Praw Dziecka, który uważa, że w przypadku posiadania kilkorga dzieci, dni tych powinno być więcej. Rzecznik wystąpił zatem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o rozważenie zmian legislacyjnych w tym zakresie.

Czy zwiększenie ilości dni opieki nad dzieckiem dla rodziców lub też uzależnienie ilości dni opieki od ilości dzieci to dobry pomysł? Teoretycznie wydaje się, że tak, ale w praktyce taki przepis może pracownikom zaszkodzić. Za dni opieki nad dzieckiem płaci pracodawca. Nie ma też znaczenia z punktu widzenia prawa, czy oboje rodzice pracują i czy te dni rzeczywiście są potrzebne. Prawo do dni opieki ma również ojciec, którego żona nie pracuje i zajmuje się wychowywaniem dzieci, zatem de facto czas na załatwianie ich spraw ma.

Zwiększenie ilości dni na opiekę może zaowocować tym, że pracodawcy będą niechętni zatrudnieniu osób, które posiadają więcej dzieci – to przecież są dla nich dodatkowe koszty, a zysk żaden. Zwłaszcza, że każdy pracownik ma prawo do płatnego urlopu i w sytuacji awaryjnej może skorzystać z urlopu.

A jak wy myślicie jako pracownicy? Czy rodziny wielodzietne powinny być dodatkowo premiowane wolnym od pracy w większym wymiarze?

fot.:Horton Group/SXC.hu