Zespół tym mądrzejszy im więcej w nim kobiet

No,może nie do końca to tak działa. Ale w końcu pisze to kobieta! Naukowcy odkryli, że posiadanie w zespole kobiet (bądź osób, które są społecznie świadome) sprawia, że zespół staje się bardziej sprytny i ma lepsze pomysły.

Z badań naukowych wynika, że to jaka jest ogólna inteligencja zespołu projektowego niewiele ma niestety wspólnego z inteligencją jej członków. Oczywiście jest pozytywna korelacja między inteligencją członków zespołu a inteligencją zbiorową – grupa złożona z osób bardziej inteligentnych będzie mieć wyższy poziom inteligencji zbiorowej niż grupa złożona z osób o nieco niższym IQ. Nadal jednak, nie będzie to czysta wypadkowa poszczególnych poziomów inteligencji. Czyli gromadząc nawet super mózgi niekoniecznie będziemy mieć adekwatny rezultat spotkania. To, co wpływa jednak na pomysłowość i pracę zespołu to … kobiety. Chodzi tu o ich większą wrażliwość społeczną rozumianą jako empatię i wyczulenie na nastroje innych osób.

Tak naprawdę inteligencję zbiorową podwyższają nie kobiety ile osoby z większą społeczną wrażliwością,. Tak się jednak składa, że to właśnie kobiety lepiej radzą sobie z tymi tematami. Zatem ich rola w zespole jest ważna.

Jeśli zatem organizujesz spotkanie robocze pamiętaj, by wziąć choć jedną kobietę do teamu, albo przynajmniej wrażliwego społecznie kolegę z pracy.

źródło:hbr.org

Tagi: