Mniej troszczymy się o własne zdrowie niż o pracę

Gorsza koniunktura na rynku pracy wprowadza do naszego życia liczne zmiany – nie tylko żyjemy w większym stresie bojąc się utraty pracy, ale również mniej troszczymy się o własne zdrowie – bo to praca, a nie nasze samopoczucie staje się naszym priorytetem.

Towers Watson, amerykańska firma badawcza, przeprowadziła ankietę wśród 3000 pracowników pytając ich o sposób w jaki dbają o własne zdrowie oraz o częstotliwość korzystania z wprowadzanych przez pracodawców systemów opieki nad zdrowiem pracowników.

Z badań wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat, pracownicy zdecydowanie mniej dbają o własne zdrowie. Objawia się to zarówno rzadszym korzystaniem z programów oferowanych przez pracodawców, jak i podejmowaniem mniejszej ilości działań własnych, które wpływałyby na poprawę stanu zdrowia (np. zwiększeniem ilości ćwiczeń, czy poprawą diety).

Badacze zastanawiając się nad przyczynami tego trendu wskazują na wyższy poziom stresu u pracowników i obawę przed utratą pracy, co owocuje zarówno tym, że pracownicy częściej decydują się na przychodzenie do pracy nawet wtedy kiedy są chorzy, jak i – przez to, że częściej zostają dłużej w pracy – mają mniej czasu na dodatkowe, prozdrowotne działania.

Taki trend jest dość niepokojący, słabsze zdrowie przekłada się bowiem nie tylko na wyższą absencję i mniejszą efektywność pracy, ale również na wyższe koszty leczenia, kiedy już „rozłożymy się” na dobre.

A czy Ty dbasz o swoje zdrowie? Może czas zacząć?